Saue vallas kavandatakse kuni aastani 2029 investeeringuteks 65 miljonit* eurot
Kasvava rahvastikuga omavalitsuse puhul on selge, et haridus võtab kõige suurema ampsu investeeringutest. Aga loomulikult planeeritakse arengukavas pikemalt ette kõikides vallaelu valdkondades – keskkonnast kultuurini, teedest-tänavatest turvalisuseni.
Kohalikel omavalitsustel peab olema vähemalt neli aastat ettevaatav arengukava ja eelarvestrateegia, kus seatakse eesmärke ja prognoositakse finantsseisu ja investeeringuid. Septembris lõpus kiitiski Saue Vallavolikogu heaks valla arengukava, eelarvestrateegia ja teehoiukava, kus kaugem ajahorisont on seatud aastani 2035, ning täpsem käsitlus 2029. aastani.
Valla arendusosakonna juhata Indrek Eensaare sõnu toimus valla arengukava põhjalik uuendamine 2021. aasta sügisel, peale eelmisi valimisi ja sel aastal uuendati arengudokumente pigem muutunud majandussituatsioonist ja muudest elulistest vajadustest lähtuvalt. Eensaarel on heameel, et ka vallakodanikud osalevad aasta-aastalt enam arengukava loomise protsessis, seekord tuli 24 ettepanekut. Volikogus hääletati ükshaaval läbi need strateegiadokumentide muudatusettepanekud, mis ei leidnud majandus- ja arengukomisjonis toetust.
Kavandatavad investeeringud
Arengukava fookus on selgelt haridusel. Nii kuuluvad Eensaare sõnul lähiaastate investeeringute loetellu (juba alanud) Ääsmäe kooli uue spordihoone ehitus, kui ka Saue kooli olemasoleva koolihoone rekonstrueerimine. Kaugemas tulevikus vajab Laagri piirkond nii uut lasteaeda kui ka kooli.
Senisest suurema tähelepanu all on erivajadusega lapsed. Koostöös Saku valla ja Keila linnaga on plaanis lähiaastatel rajada Maidlasse uus koolihoone toimetuleku- ja hooldusõppel olevatele lastele.
„Koostöö Saku vallaga puudutab ka Kajamaa kooli, kus õpivad erivajadusega lapsed. Kajamaa kool on plaanis kolida Saku keskusesse, kuhu rajatakse kooli tarbeks uus õppehoone, kus hakkavad õppima lihtsustatud õppekava vajavad lapsed. Samuti ka need lapsed üle kahe valla, kes vajavad täiendavat tuge ega saa õppida kaasava hariduse põhimõtete kohaselt tavakoolis," selgitab Eensaar.
Avaliku ruumi objektidest on lähiaastail kindlasti kõige olulisem Saue linna raudteejaama transpordisõlme rajamine, mis toob uue kvaliteedi ühelt transpordiliigilt teisele ümberistumises, aga ka kindlasti kogu linnakeskuse ilmes. Sellest kirjutab lähemalt järgmine vallaleht.
Sotsiaalvaldkonnast võib välja tuua eakate teenusemaja ja toetatud elamise võimaluste rajamise, kultuurist ujula ehitamise plaani Riisipere alevikku, raha on kavandatud ka näiteks kergtee jaoks Kanama-Jõgisoo teele.
„Kui 2024. aastal valmis lõik Sauelt kuni Tooma teeni, siis 2025. aastal on kavas rajada kergtee lõik Tooma teest kuni Taara teeni," täpsustab Eensaar.
2026. aastal on kavas rajada kergtee Ruila koolist kuni Haapsalu maanteeni. Järgmise viie aasta perspektiivis 2024–2029 kavandatakse Saue valla investeeringuteks kokku 65 miljonit eurot. Sellest umbes 24% ehk 15,6 miljonit eurot on kavandatud tulema Euroopa Liidu ja siseriiklikest toetustest.
ARENGUKAVAS JA EELARVESTRATEEGIAS KAJASTUVAD INVESTEERINGUD