Programm „Imelised aastad“ õpetab lastega paremini toime tulema

Saue vald on juba aastaid pakkunud lapsevanematele võimalust osaleda 4-kuulises tõenduspõhises vanemlusprogrammis „Imelised aastad". Mai lõpus lõpetas kursuse grupp Tuleviku lasteaias.

Vanemad said iganädalaselt kodus harjutada tõhusaid, positiivseid ja praktilisi vanemlustehnikaid. Lisaks uutele teadmistele ja kogemustele oli suureks väärtuseks ka grupi ühine kogemuste vahetamine ja üksteiselt õppimine.

Laste kasvatamisel võib tekkida olukordi, millega on keeruline hakkama saada. „Imelised aastad" on 4-kuuline programm vanematele, kes vajavad tuge ja soovivad õppida, kuidas laste kasvatamisega paremini toime tulla.

Programm sobib 2–8-aastaste laste vanematele, kes soovivad saada vastuseid lapse kasvatamisel tekkinud küsimustele ja õppida, kuidas paremini toime tulla.

Ameerika kliinilise psühholoogi professor Carolyn Webster-Strattoni loodud „Imelised aastad" on tõenduspõhine programm, mille positiivne mõju vanematele ja lastele on teaduslikult tõestatud. Programm on kasutusel Ameerika Ühendriikides ja Euroopas juba ligi 30 riigis.


Koolitusel õpitakse

  • kuidas kehtestada tõhusalt piire ja reegleid
  • kuidas last julgustada ja tunnustada
  • kuidas õpetada last tugevate tunnetega toime tulema
  • kuidas arendada last mängu abil
  • kuidas lahendada konflikte
  • kuidas tulla toime stressiga

Koolitus toimub väikeses grupis (14 inimest) kord nädalas 2–2,5 tundi. Kokku on 16 kohtumist tööpäeva õhtuti. Koolitusel vaadatakse videoklippe erinevatest suhtlemisolukordadest. Toimuvad arutelud ja grupitööd, kus harjutatakse uute oskuste omandamist kahe kogenud koolitaja abiga. Kohapeale on organiseeritud lastehoid ja pakutakse ka kerget einet.
Programmi tulemusel paraneb lastel probleemide lahendamise, eakaaslastega suhtlemise ja enesekehtestamise oskus, eneseväljendusoskus ning õpiedukus. Lapsevanematel aga suhtlemis- ja enesekehtestamise oskus, aga ka konfliktide lahendamise ning stressi ja probleemidega toimetuleku oskus.

Eestis läbi viidud mõju-uuring näitas, et kui enne koolituse algust oli lapsevanemate hinnangul käitumisprobleeme 59% lastest, siis koolituse lõpuks oli see näitaja 19%.
Koolitusi korraldab Tervise Arengu Instituut koostöös kohalike omavalitsustega.

 

Merit Lilleleht ja Umberto D. Geerts

koolitajad

 

Fotol: Programmi „Imelised aastad" lõpetamine Tuleviku lasteaias. Foto: Merit Lilleleht