Mõnuste mõnusasti koos
Mõnuste mõnusasti koos
Mõnuste küla VII kokkutulek toimus 10. augustil 2024.a. Tormisest ilmaprognoosist hoolimata oli osavõtt traditsiooniliselt rohkearvuline. Isegi ilmataat leebus ja terve päeva kestva saju asemel kostitas ta pidulisi vaid sahmakate kaupa nii, et koosolemis rõõmu see ära ei võtnud.
Programm on Mõnustes läbi aastate kuidagi paika loksunud nõnda, et peale avasõnu, uute külaelanike tervitamist ja lahkunute mälestamist, heisatakse Eesti Vabariigi lipp. Igal kokkutulekul on istutatud traditsiooniliselt üks tamm. Sellel korral siis seitsmes.
Selle aasta kokkutulekul oli külarahval võimalik saada ülevaade Mõnuste moest läbi 800 aasta. Pikk ajavahemik ei heidutanud noori modelle Adelet ja Remi, sest teavad ju lapsedki, et mood on midagi sellist, mis teatud aja tagant taas kordub. Ristema talu muuseumi kuraatori, Merle abiga, näitasid modellid läbi aegade mõnustelaste rõivaeelistuste parimaid palasid.
Iga rõivakomplekti juurde kuulus ka asjakohane selgitus.
17. sajand. „Metsikud lemmikud"
Mõnustelased armastasid kõike kuivatada - mitte vaid aiasaaduseid, metsamarju ja seeni, vaid ka metsloomade nahku kasukateks ja loomakutsikatest kaisukarusid. Lapsed aga, kärsitud nagu nad on, võtsid kasukad ja kaisukarud tihti kasutusele juba siis, kui kuivatamisprotsess alles alanud. Seetõttu pidi vihmase ilmaga võrgus ringi käima, et kasukas ja kaisukaru plehku ei paneks.
19. sajand. „Kuninglik sarvik"
Mõnuste paemurru hiigelajad. Keep, kiiver ja mõõk oli praktiline nii marjulistele kui murrulistele. Kiivri sisse sai korjata nii metsamarju kui väiksemaid paelahmakaid. Mõõgaga armastasid mõnuste mehed seenel käia, sest seeni olla toona nii palju metsades leidunud, et väikese noaga polnud seal midagi teha. Keepi kanti lihtsalt sellepärast, et see nägi hea välja.
Autor Maarja Lillemäe