Miks Sa end sisse ei kirjuta?

Miks Sa end sisse ei kirjuta?

Kõigepealt - suur aitäh neile 25 910-le suurele ja väikesele sauevallakale, kes on täitsa ametlikult end koduvalda sisse kirjutanud. Respekt ja tänukummardus, et hoolite. Sest vallamajas me (eriti aastalõpu kuudel) oletame, et miks osad inimesed seda ei tee.

On ju ees ootamas saatanalik kuupäev 31. detsember. See on ühe omavalitsuse jaoks ülioluline päev, sest just siis loeb riik üle, mitu maksumaksjat on igasse omavalitsuse sisse kirjutanud. Ja just selle alusel maksab ta omavalitsustele terve järgmise aasta raha.

Üldiselt on mõistetav, et üks vald saab tegutseda täpselt nendes piirides, mis elanikelt laekuv maksuraha lubab. Kui seda on vähe, siis ühel hetkel tulebki vallapealikel valida, et saab kas tee korda teha või toetust maksta. Mõlemat ei saa.

Saab kas kooliminekutoetuse eelarvesse kirjutada või eakatele koduteenust pakkuda. Mõlemat ei saa. Päriselt ongi selline seis käes. Riik on „tulukatelt" omavalitsustelt suurt raha ära võtmas ja teistele laiali jagamas. Tulukus on aga fiktsioon, kui kõrvale ei vaadata kohustusi. Päriselu on selline, et kasvavates omavalitsustes kasvavad kohustused kiiremini, kui tulubaas. Pealtkullakarvaline aga seest siiruviiruline. Kõige keerulisem ongi kokkuvõttes siis, kui uusi elanikke enam registrisse ei tule ja tulubaas lõpetab kasvamise, kohustusi aga tuleb täita.

Oletusi, miks inimesed end sisse ei kirjuta, on mitmeid. Siinkohal valik hüpoteesidest.

Oletus 1

Sihtrühm – elanikud, kellel on pigem suured lapsed ning kohapealseid teenuseid ja soodustusi ei vajata.

Arvatakse, et Saue vald on rikas „kuldse ringi vald", mis saab nagunii hakkama ja eelistatakse end sisse kirjutada (ja makse maksta) näiteks sünnikodus Läänemaal või suvekodu asukohas Ida-Virus. Et seal on ju palju raskem.

Ega Sauel ka praegu kerge ei ole, sest elanike kasv toob uusi kohustusi. Ja kui Sa ikka elad päriselt siin ja natuke hoolid, kuidas Sinu enda kogukonnal läheb – et naabrilapsel oleks mänguplats või tänavaotsas elav taat saaks ratastoolis mööda siledat kodutänavat liikuma, siis äkki võiks ikka mõelda ka siia sissekirjutuse peale.

Oletus 2

Sihtrühm – hiljuti Saue vald kolinud pereinimesed, kes tahavad/peavad tarbid(m)a teenuseid ka teises omavalitsuses.

Hiljuti valda kolinud elanikud jätavad oma registriandmed vanasse kohta, sest näiteks käib laps endiselt koolis/lasteaias teises omavalitsuses ja peljatakse, et koht võetakse ära. Või on kalkulaatoril kokku löödud, et saadavad kasud on teises omavalitsuses suuremad.

Vabalt võib olla, et nii ongi. Aga Sa ju elad siin, tahad ilmselt, et siin oleks äge ja tulevikus veel mõnusam. Selle jaoks just Sinu maksuraha ka vaja. Lühiajaliselt võivad Sul olla kasud sees, aga pikaajaliselt? Üsna tüüpiliselt jääb üks lapsevanem uuselanike perest seotuks endise elukoha omavalitsusega. See tähendab automaatselt vähemalt poole maksubaasi kaotust, teenust aga soovitakse ju ikka kogu raha eest.

Oletus 3

Sihtrühm – (väike)ettevõtjad, kes on küll sisse kirjutatud, aga vastavalt Eesti maksuseaduse pakutavale võimalusele maksavad omale palga asemel dividende.

On levinud teadmatus, et dividendidelt makstakse küll tulumaksu, aga see makstud tulumaks ei lähe arvesse omavalitsusele laekuva tulumaksu protsendi arvutamisel, sest tegemist on juriidiliselt ettevõtte tulumaksuga. Ehk et koduvalla jaoks ei laeku sealt ühegi senti.

Ega Sa ei ole vist selle peale mõtelnud? Miks peaksidki oma kiire elu kõrvalt. Aga nüüd äkki korraks võiksid kaaluda, kas Sul oleks võimalust näiteks pool dividendidest ikka palgana maksta. Ilmselt kaotad üht-teist. Aga areng oma kogukonnas ja koduvallas on tegelikult Sulle ju ka tähtis.

Oletus 4

Sihtrühm: inimesed, kelle on mitu kinnisvara või korter/maja Saue vallas, mida välja renditakse.

Kui Saue vallalt teenuseid/ toetusi vaja ei ole, siis otseselt ei mõeldagi sissekirjutuse peale. Mitme kinnisvara omanik ei pruugi mõnikord teadagi, et millisesse korterisse ta on sisse kirjutatud, millisesse mitte.

Muidugi, see ei ole Sinu elus esimene mure. Aga Sa seda ikka tead, et rentniku saab sisse ja välja kirjutada üsna lihtsasti. Ei ole nii, et Sul võib selle elanikeregistri märke pärast rentnikuga sekeldusi tulla. Nagu sissekirjutus, on ka „väljakirjutus" Sinu kui omaniku teha. Kaaluksid seda? Väga sageli on just üürikorterite elanike tegelik elukoht ja registrijärgne elukoht erinevad, sest üürikorteri omanik ei soosi elukohaks registreerimist. Vallal jääb aga selle arvelt maksutulu saamata.

 

Maksutulu matemaatika

Kujutame ette, et ühe inimese palk Harjumaal on keskmiselt 2233 eurot kuus (statistikaameti andmetel)

  • Sellest palgast maksudena laekub iga kuu kohaliku omavalitsuse eelarvesse 265 eurot.
  • Aastas kokku tuleb seega ühe inimese palgalt kohaliku omavalitsuse eelarvesse 3185 eurot.
  • Näide ühest teenusest – lasteaiakoht Saue valla lasteaias
  • Lasteaiakoha loomiseks (ehitamiseks ja varustamiseks) on vaja teha suurusjärk 40 000 eurot investeeringut ühe koha kohta. See on suur ühekordne kulutus.
  • Kui lasteaiakoht on loodud, maksab selle ülevalpidamine omavalitsusele iga kuu suurusjärgus 600 eurot (sõltub lasteaia suurusest, selle sisse kuuluvad näiteks õpetajate palgad, kommunaalkulud, toit jne).
  • Aastas tähendab see lasteaiakoha ülevalpidamise kuluks ca 7000 eurot.
  • Kuidas need numbrid omavahel suhestuvad?
  • Kui sina teenid 2233 eurot kuus, siis sinu maksudest laekub kohaliku omavalitsuse eelarvesse aastas 3185 eurot.
  • Selle eest ei saa omavalitsus katta isegi poole lapse lasteaiakoha aastasest ülalpidamiskulust (7000 eurot aastas), rääkimata uue koha loomise investeeringust (40 000 eurot).

 

Äkki lähed kirjutad end kohe ametlikuks elanikuks sisse ära? See on vaid mõni klõps internetis.  Vali Rahvastikuregistri lehel >>> ELUKOHA REGISTREERIMINE