Kadakamarja – liutoru ja lennuka legendiga lasteaed

Saue vallas on kokku kaksteist munitsipaallasteaeda, kus käib kokku ligi 1650 last. Viimane neist - Kadakamarja lasteaed Saue linnas, avas uksed alles sel sügisel. Saue linna jaoks on mööda läinud pea 30 aastat, mil viimati rajati linna päris uus haridusmaja.

Maja ise on kahekorruseline ja kolmnurkse kujuga (aimab vilksamisi nagu vallamaja vormi), fassaad avaneb Tule põik tänavale, mänguväljak jääb maja taha. Hoonesse sisenejat võtab vastu avar, läbi kahe korruse ulatav fuajee, millest pääseb suurde saali ning fuajeega külgnev koridor esimesel korrusel jaotab lapsed edasi rühmaruumidesse. Avatud trepi ja lifti kaudu saab teisele korrusele, kus on veel rühmaruume, aga ka loovustoad ja kontoripinnad.

Kuigi ehitatud on lasteaed 8 (+4) rühmalisena, siis alustuseks avati Kadakamarja lasteaias neli rühma – peamiselt kõige pisemad. Järgmisel aastal liiguvad nemad edasi ja praegu tühjadesse rühmaruumidesse võetakse peale uus sats pisikesi. Üks rühm on ka n-ö väikerühm, kus on suuremat toetust vajavad lapsed ja kus praegu on nimekirjas neli last.

Maja hoovipoolne lõunakülg teisel korrusel on pika rõdu ja terrassiga ning jätab avatud ja õhulise mulje. Rühmaruumidest saab otse rõdule ja sealt omakorda terrassile, mis ei ole lihtsalt edev ehituselement. Sinna on kavas rajada väiksed taimekasvatuskastid ja sättida muud loovamateks õuetegevusteks mõeldud vahendid.

Rõdud ise vaatavad mänguväljaku ja puudesalu poole, õu moodustab seega nagu omaette oaasi. Muide, tasub tähele panna ka ümbritsevat aeda. Paistab nagu tavaline laudisaed, aga tegelikult on seal oma lugu. Enamus lippidest on pärit Riisipere lasteaiast, mille hoone mõned aastad tagasi maha lammutati. Aed oli seal aga korralik ja see otsustati säilitada. Nüüd võetigi lipid taas välja, värviti ära ja võeti uuesti kasutusse. Nagu sümboolse järjepidevuse märgina.

Ühe lasteaia brändimine

Kadakamarja lasteaed on vormilt Saue linna teise lasteaiamajaga (Midrimaa) ühe juhtimise all. Direktor Diana Kuntor on tänulik võimaluse eest luua koos meeskonna ning disaineriga lasteaiale täitsa oma lugu ja kontseptsioon. Kui nimi oli kinnitatud, lasi õpetajaskond loovuse valla. Et kui Kadakamarja, siis võeti kadakas idee keskmesse. Esimene suund liikus sellise paralleeli poole, et aasadel kasvav kadakas on kaitseks teistele taimedele, nii nagu lasteaed on kaitsvaks ja hoolivaks varjuks lastele. Mõtterännakud viisid välja orhideedeni, mille erinevaid õrnu liike meie niitudel leidub. Kui aga orhideede raamat kätte võeti, tõdeti, et seal on nii keerulised nimed, mis ilmselt laste väikestes peades seoseid ei tekita.

Suund keerati vastupidiseks – mis asjad mõjutavad looduses kadaka kasvamist? Nüüd võeti appi testgrupid – õpetajad mängisid ideega oma pereringides, isegi disainer oma lastega arutles, et mis seostub kadaka sirgumisega. Päris loogiliselt koorusid välja loodusnähtused – äike, päike, vihm jne. Disainer visandas juba juurde ka piktogrammid, mida maja graafikas kasutada.

Ühel päeval aga istus Diana oma laua taga, ees pildid ja need nimed ning nagu ta ise ütleb: „Mul hakkas füüsiliselt külm."

Otsustati, et tõmmatakse korraks pidurit ja vaadatakse, kas saaks kuidagi loodusnähtusest siiski lähtuda, aga kuidagi pehmust lisada. Nii saigi tuul juurde sosina, vihm sabina, jää kristalli. Loodusnähtused seoti ära ka sisekujundusega. Maja eri tsoonid aimavad järele suvesoojust, sügisvärve, kevadrõõmu, talvevalgust.

Kotkanoka vahel Saaremaalt Sauele

Lisaks oli ju vaja välja mõelda lugu, et kuidas see kadakas siis nüüd ikkagi siia Saue serva sai. Mõte liikus saarte suunas, seal ju teadupärast kadakaid palju, otsustati kasutada mõtteseost ühe teise valla lasteaia nimega (Kotka) ja nii genereeruski lugu kotkast, kes kord lennanud üle Saaremaa ja haaranud seal noka vahele kadakakäbi ja lennanud mandri poole edasi.

Ületades Saue linna, kukkus käbi noka vahelt maapinnale. Ei teagi, kas sobis seemnele paene loomuld, happeline liivmuld või oli siin piisavalt turvast, aga käbist hakkas jõudsalt pisike kadakapuu kasvama, sest öösel valgustasid teda tähekuma ja kuukiired, päeval soojendas kadakat päikesesära ja talvel pakkus rõõmu lumevalgus, jääkristallide kõlin kutsus väikese puu nina veel rohkem mullast välja pistma ja valguse poole sirutuma. Kui tuul liiga tugevaks pööras, varjas väikest kadakat pilvekaar, kui uni ei tahtnud tulla uinutas unele tuulesosin, vihmasabin kastis maapinda ja täitis kõhtu. Nii see väike kadakas aina kasvas, sai suureks ja tugevaks.

Sellist võimsat puud ei oldud Sauel enne nähtud. Kõigi üllatus oli suur, kui kadakapuu küljest avastati suur hulk ilusaid siniseid käbisid, mida rahvasuus hakati marjadele sarnase välimuse tõttu kutsuma kadakamarjadeks. Avastati, et kadakamarjadel on palju häid omadusi, nad turgutavad tervist, rahustavad meeli ja pakuvad rõõmsat tuju.

Selline sai maja lugu ja nüüd saavad õpetajad rühmanimedest - Päikesesära, Kuukiir, Pilvekaar, Tuulesosin, Vihmasabin, Tähekuma, Veesilm, Lumevalgus, Raheterad, Jääkristall, Uduloor ja Piksenool – aina uusi lugusid ja tegevusi luua.

 

2,5 aastat otsusest avamiseni

2022. veebruaril sündis Saue Vallavolikogu otsus tagada sihtfinantseering lasteaia hoone projekteerimiseks ja ehitamise alustamiseks

2022. sügisel valmis esialgne projektikavand

2023. aasta oktoobris löödi kopp maasse, algasid ehitustööd

2023. aasta novembris sündis nimepanekuotsus - lasteaia nimeks saagu piirkonna järgi Kadakamarja, nii nagu see Saue vallas traditsiooniliselt on olnud

2024. aasta jaanuaris algas koostöö graafilise disaineriga

2024. veebruaris sai hoone nurgakivi

2024. aprillil hoone toimus sarikapidu

2024. septembris sisenesid esimesed pärisasukad - lapsed

2024. 1. oktoober – ametlik avamine - sellest saagu sünnipäev!

 

Kadakamarja lasteaed

Ehitus: 2023 oktoober – 2024 september

Maht: ca 2000 m2

Rühmaruumide arv: 8 (tulevikus laienemisvõimalusega lisaks 4 ruumi)

Peatöövõtja: OÜ Vanalinna Ehitus

Ehitusmaksumus: 3 812 869,24 € (lisandub KM)

Sisustusmaksumus: 192 166,83 € (lisandub KM)