Buratino rühm külastas Turba aleviku tähtsamaid asutusi

Projekt "100-aastat Turbat" viis Turba kooli lasteaia osa Buratino rühma külla aleviku tähtsamatele asutustele.

Esimesena külastasime juba talvel Turba raamatukogu, kehastudes lumememmedeks, et esitada "Lumememme" laulu. Juhataja Elen omakorda luges lastele lumepalli lugu. Andsime kingituseks üle laste tehtud talvepildid. Järgmine peatus oli Turba kool, seejärel mootorispordimuuseum Momu.

Vähemtähtis pole meie jaoks ka Turba kauplus. Lahke poejuhataja Merike lubas meid uudistama poe tagaruumidesse, kuhu muidu ei pääse. Saime teada, et peale väikese lao on müüjatel oma puhkenurk, juhatajal kabinet koos jälgimiskaameraga, personalil pesuruum ja riidekapid. Nägime taaraautomaadigi tagumist poolt.

Ostmiskogemuse saamiseks oli lastel kaasas euro, mille eest nad said osta väikese kommipaki. Igaüks sai tšeki ja ülejäänud raha tagasi.

Turbas on kaua tegutsenud ka muusikamaja Nissi Trollid. Sealne lahke pererahvas ehk orkester Tõnu Sal-Salleri juhtimisel tervitas meid lauludega "Põdra maja" ning "Konnake ja sääseke".

Orkestri pillimehed ja -naised tutvustasid lastele esinemisel kasutusel olnud pille. Majatuuri tegid meile õpetajad Karina ja Helis.

Isegi beebide mängutuba pakkus tegevust meie enam mitte nii väikestele lastele.

Tõelised muusikalised anded lõid mõne lapse puhul välja ksülofonide taga ja muidu püsimatud poisid olid nii keskendunud mängijad, et lausa imesta! Klaveril mängis üks tüdruk nii, nagu oleks seda terve oma elu teinud.

Kõige uuem ettevõte on Turbas Olerex. Meie rühma lahke lapsevanem Marika oli nõus meile oma  töökohal ekskursiooni tegema ja lastele kõike näitama.

Osa lapsi oli varem vanematega sealt toitu ostnud, mõni laps oli olnud pesulas autos selle pesemise ajal ja jagas oma muljeid. Ka väljas söömise variant oli osadel lastel koos oma vanematega järgi proovitud. Maiustasime meiegi koos lastega Olerexi terrassil.

Kuna Turbasse tuli külla nukuteater, oli põhjust sammud seada Turba kultuurimajja vaatama etendust "Kodud". Lugu oli laste arvates naljakas. Boonuseks said lapsed nukke lähemalt näha, neid oma kätte võtta ja koos nukkude-näitlejatega pilti teha.

Turba rongijaam on samuti tähtis punkt. Kuna paljudel lastel pole rongiga sõitmise kogemust, otsustasime sõita lähimasse jaama - Riisiperre. Tegime väikese jalutuskäigu ainulaadse veetorni juurde ja oligi käes aeg tagasisõiduks.

Tiina Umbsaar

Foto: Tiina Umbsaar