« Tagasi

Ruila kooli õpilased kuulasid omavanuse poisi lugu kokkupuutest sõjaga

Ruila Põhikool pühendas märtsikuu viimased nädalad Ukraina kultuurile.
 
Iga klass uuris ühte Ukrainaga seotud teemat ja tegi aktusel esitluse. Aktus lõppes ukrainakeelse ühislauluga.
 
Õpilasesindus aga korraldas heategevusliku kogumiskampaania. Kogunes 600 eurot.
 
Esialgu oli plaan suunata annetus täies mahus Ukraina Kultuurikeskusele, mida õpetajad jõuluvaheajal külastasid. Plaanid aga muutuvad eluga koos.
 
Ruila kooli 7. ja 9. klassi õpilastel avanes võimalus kohtuda 15-aastase Ukraina koolipoisiga, kes veel kaks kuud tagasi elas normaalset ja tavalist teismeliseelu Ukrainas.
 
Nüüd aga on ta Eestis ema ja mõne kuu vanuse väikevennaga. Isa jäi kodumaad kaitsma.
 
Ruila kooli lapsed said vene keele tunnis talle küsimusi esitada, kuulata omavanuse poisi lugu kokkupuutest sõjaga.
 
Ja just seetõttu otsustas õpilasesindus kinkida poole heategevusega kogutud summast personaalselt talle, noorukile sõjakoldest. Teine osa summast läks siiski Ukraina Kultuurikeskusele.
 
See oli vähim, mida Ruila koolilapsed Ukraina toetuseks teha said. 
 
Slava Ukraini!
 
Ruila kooli 7. klass kohtub omavanuse Ukraina koolipoisiga. Foto: E. Sarapson
 
Raili Kann
Ruila Põhikool
 
Meie valda on hinnanguliselt jõudnud 160 sõjapõgenikku Ukrainast
Iga päev toovad uudised meieni õõvastavaid pilte sõjakoledustest Ukrainas, millele ei ole mitte mingisugust õigustust.
 
Sestap on tulnud miljonitel ukrainlastel ette võtta sõjapõgeniku teekond turvalisse keskkonda. Ka Eestisse. Ka Saue valda.
 
Mida tähendab olla sõjapõgenik, kaks kätt taskus, kõik see, mis oli – kodu, pere, sõbrad, töö - ajutiselt või jäädavalt kadunud, ei tea keegi, kes pole kõike seda läbi elanud. Sestap mõistvust ja hoolivust.
 
14. aprilli seisuga oli end meie valla elanikuks registreerinud 103 sõjapõgenikku Ukrainast, neist vaid kolm mehed. Ülejäänud naised ja lapsed.
 
Vallavalitsus on avanud Saue Noortekeskuses päevakooli Ukrainast sõja eest põgenenud lastele, kus õpitakse, omandatakse eesti keelt. Koolis käib 17 last vanuses 7-14 eluaastat. Sinna juurde otsib vald igaühele samaväärset huvitegevust, mis lastele meeldis ja millega nad tegelesid kodus.
 
Lasteaiaealisi lapsi on teada 23. Neli neist on saanud juba koha Laagri lasteaedades. Nooremates vanuserühmades kohti napib. Vallavalitsus läheneb neil juhtudel kohasoovile vajaduspõhiselt. Lapsele, kel on olemas ajutine kaitse, registreeritud elukoht ja kelle vanemad lähevad tööle, püütakse leida koht lasteaias.
 
Saue linna asumiselts on juba avanud enda ruumides keeleõppekursuse ukrainlastele. Et soovijaid on palju rohkem ja nad soovida õppida palju kiiremini, kui pakub riik, on vallavalitsus asunud seda kitsaskohta lahendama.