Õnnetus ei hüüa tulles
Tuleviku lasteaias on aprill tervisekuu. Eelmisel õppeaastal pöörasime tähelepanu laste tervise tugevdamisele. Sel aastal otsustasime teha ennetustööd ohtude vältimiseks ja õpetada lapsi ohu korral õigesti tegutsema.
Ohutuse temaatika laiaulatuslikumaks käsitlemiseks kutsusime appi erinevate erialade spetsialiste, kes meie lasteaia lastele tarkuseteri ja õpetussõnu jagasid.
Et Tuleviku lasteaed asub üsna raudtee lähedal ja õppekäikudele sõidame me tihti rongiga, on lastele ülimalt tähtis osata raudtee läheduses käituda. Raudteeohutusest rääkis Eesti Raudtee AS-i turvajuht Marius Kupper. Tema sõnum lastele oli: „Olgem tähelepanelikud ja hoolikad raudtee ülekäikudel. Enne, kui otsustate minna, vaadake ja kuulake, kas rong ei lähene. Rongijuhil ei ole rooli, et ohu märkamisel rongi ohust mööda juhtida ja rongi pidurdusteekond on väga pikk. Seega vaata, kuula, ela!"
Tuleohutuse koolituse "Tulest targem" viis lasteaias läbi Keila päästekomando. Mänguliste ja praktiliste tegevuste kaudu said koolieelikud eakohaseid teadmisi tuleohutusest. Päästjad õpetasid, kuidas tegutseda tulekahju korral ja kuidas jätta meelde hädaabi telefoninumber. See number on lapse näos olemas: 1 suu, 1 nina, 2 silma. Lapsed said lasteaia õpiõues tutvust teha täisvarustuses päästjatega ja uudistada, missugune tehnika peitub päästeautos.
Veeohtutusteema tutvustamiseks matkasime Pääsküla jõe äärde. Jõe ääres istudes rääkisime ohutust käitumisest vees ja veekogude lähedal, hoolimatutest teguviisidest ning nende võimalikest tagajärgedest. Lapsed teadsid, et vette tohib minna ainult koos täiskasvanuga ning ujuda alati kalda poole. Neile sai selgitatud, et täispuhutavad ujumisvahendid ei ole turvavahendid ning neid võib kasutada ainult täiskasvanu jäerelvalve all. Ei tohiks ka unustada, et supelda võib selleks ettenähtud kohtades ning oma jõudu ja ujumisoskust õigesti hinnates.
Lihtsamate esmaabivõtete tutvustamiseks tulid meile appi meedikud-lapsevanemad. Nad õpetasid haavade puhastamist, plaasterdamist ja sidumist. Lapsed said proovida ka elustamisvõtteid nukk Anne peal ja uudistada õpiõuel kiirabiautot. Aitäh PERH-i kiirabibrigaadile, kes rääkis arstide tööst ja tutvustas autos olevaid aparaate, mis aitavad päästa meie elusid.
Tänaval liiklemisest ja turvalisest rattasõidust kõnelesid lastele politseinikud. Käsitleti teemasid, kuidas kanda kiivrit, milline on korras jalgratas ja millised lisaseadmed peavad rattal olema, et turvaliselt sõita. Kiivri vajalikkuse demonstreerimiseks viidi läbi kiivri ja muna katse. Põnevust pakkus ka politseiauto, selle varustus ning alarmsõiduki sireenide ja vilkurite käimapanek. Lasteaia õues oli üles seatud liikluslinnak, mida läbides said lapsed liiklusmärkide tähendusi meelde tuletada ja oma teadmisi praktikas kinnistada.
Selle kuu viimseks ürituseks oli eelkooliealiste laste õppekäik Eesti Tervisemuuseumisse ja osalemine muuseumitunnis teemal "Õnnetus ei hüüa tulles".
Suur tänu kõigile, kes ohutuskuud korraldada aitasid. Eriliselt suur tänu meie koostööaltitele lapsevanematele: Kristiina Kirves, Olga Kurissoo ja Pille-Riin Pihelgas. Teie kaasabil tegime me tervisekuu lastele põnevaks.
Ülemisel fotol: PERH-i kiirabibrigaad rääkis arstide tööst ja tutvustas autos olevaid aparaate.
Foto: Tuleviku lasteaed
Tuleviku lasteaia tervisemeeskond