« Tagasi

Nissi vana koolimaja vundamendist saab laste vaimset tervist toetav ala

Rahvusvaheline INTERREG koostööprojekt KidsLikeUS tugevdab kodanikuühiskonna ja avaliku sektori koostööd, et nad looksid laste vaimset tervist toetavat elukeskkonda.

Projekt ühendab seitsme Läänemere piirkonna riigi esindajaid Eestist, Soomest, Lätist, Leedust, Norrast, Poolast ja Rootsist.

Projektipartnerite ringi moodustavad suures osas samad organisatsioonid, kes olid seotud 2021. aastal lõppenud INTERREG projektiga BaltSenior2.0. Selle projekti raames rajati ja testiti Saue vallas eakasõbralikke avalike ruumi lahendusi: kiikuv pink ja kuubik-paviljonid Saue linnas.

Seekordne projekti-idee tõukus Ukraina sõjast

Pannes tähele laste traumeerivaid kogemusi Ukrainast sõjaolukorrast põgenedes, tõstetakse esile ka teiste noorte eurooplaste vaimse tervise küsimusi.

Pandeemia ja piirangute rasked aastad on süvendanud hirme ja depressiooni laste ja noorukite seas ning suurendanud vaimse tervise väljakutseid.

Kriisides on kõige haavatavamad just lapsed ja noored ning eksperdid viitavad sellele, et nad võivad tunda ärevust veel kaua pärast sõja, pandeemia või muu traumaga seotud faktori lõppemist.

Projekti algataja ja koordinaator on Beata Fabisiak Poznani Maaülikooli (Poola) mööblidisaini instituudist. Tema sõnul on nii tema kui teised projektipartnerid lootusrikkad, et projektiga luuakse uudseid lahendusi laste vaimse tervise toetamiseks. Ta on seisukohal, et vaimse tervise ja heaoluga seotud väljakutsed on riigipiiride ülesed ning seepärast on oluline, et sellega tegelevad piirkonna riigid üheskoos.

KidsLikeUs projektis töötavad koos kaasatud riikide kunsti-, meditsiini- ja tehniliste ülikoolide, mittetulundusühingute ja kohalike omavalitsuste esindajad, et vastata sellele mitmekesisele väljakutsele.

Projekti eesmärk on toetada rändekriiside ja muude vaimse tervise väljakutsetega kokku puutuvaid lapsi, innustades vabatahtlikke, haridustöötajaid, avaliku sektori asutusi ja mittetulundusühinguid looma loodusest inspireeritud, meeldivaid ja sensoorselt sõbralikke keskkondi, mis parandavad vaimset ja füüsilist heaolu.

Projektiga arendatakse välja digitaalsete ja ruumiliste lahenduste komplekt "Superkangelase tajuaed", et aidata parandada vaimset tervist mitte ainult põgenikel, vaid igas vanuses ja rahvuses inimestel.

Projekti rahastab Euroopa Liit (Euroopa Regionaalarengu Fond ja Euroopa Naabrus- ja Partnerlusinstrument) INTERREG Läänemere piirkonna programmi 2021-2027 raames.

KidsLikeUs projekti kogueelarve on 1 649 648 eurot, Saue valla projektieelarve on 180 000 eurot.

Valla põhiroll projektis on partnerite koostöös ja kohalikke vajadusi arvestades väljatöötatud pilootlahenduste testimine.

Projekti on partnerina kaasatud Nissi põhikool

Vana koolihoone vundamendile on plaanis kavandada ja paigaldada just maapiirkonda sobivaid vaimse tervise väljakutsetega toimetulekut toetavaid ruumielemente.

Projekt kestab 3 aastat. 2023. aastal on plaanis koostöös rahvusvaheliste ekspertidega ja kogukonda kaasates sobivad pilootlahendused välja mõelda, 2024. aastal need ellu viia ning 2025. aasta on mõeldud nende testimiseks ja kasutajakogemuste analüüsimiseks.

Nissi kooli direktor Annely Ajaots hindab võimalust projektis partnerina kaasa lüüa kõrgelt: „Meie koolil on suur õueala ja oleme siia juba mitmeid tegevuse võimalusi loonud, mida koolilapsed ja kohalikud elanikud aktiivselt kasutavad. Usume, et aktiivne tegevus õues aitab lastel kindlasti koolipingeid maandada ning meil on hea meel, et KidsLikeUs projekti toel saame vana koolimaja vundamendi uuele elule äratada."

Täpsemat infot kogu projekti kohta leiab projekti kodulehelt:  https://interreg-baltic.eu/project/kidslikeus/

 

Kadri Tillemann

KidsLikeUs projektijuht Saue vallas

Fotol:: Nissi kooli direktor Annely Ajaots näitab vana koolimaja vundamenti, mis projekti toel laste vaimset tervist toetavaks pilootalaks arendatakse. Foto: Kadri Tillemann