« Tagasi

Sauelt pärit särav dirigent, puhkpillimuusik ja õppejõud Helmut Orusaar 100

27. septembril 2023 möödub sada aastat dirigendi, pedagoogi ja puhkpillimuusika valdkonna visionääri Helmut Orusaare sünnist. Tema meeletu kire ja sisemise põlemisega tehtu väärib mitmes vaates meenutamist ja keeruliste aegade kontekstis hindamist.

Võib väita, et Saue vallas heitlikel aegadel tavalisse töökasse perre sündinud Helmuti-nimelise poisi ellu jõudis muusika läbi juhuste.

Jõgisoo puhkpilliorkestri esinemistest saadud esimesed muljed äratasid kümneaastases jõmpsikas soovi pill kätte võtta, et ka ise kunagi kuuluda nende muusikute hulka.

Leelo Tungla isa, Feliks Tungal, oli innuka poisi esimeseks vasest tehtud läikivate pillidega kokku viijaks ja algõpetuse jagajaks.

Keerukatel sõja-aastatel ja sellele järgnevas kaoses tuli noorel muusikul kiiresti kohaneda ja õppida võimalikult palju praktikutelt – muusikutelt erinevatest orkestritest ja ansamblitest, kuhu noort trompetisti sageli, esialgu kedagi asendama, hiljem alaliseks mängijaks kutsuti. Sõjaajast tingitult kestis Helmuti akadeemiline muusikaalane edenemine tavapärasest märksa kauem.

Tänaste arusaamade järgi reinvesteeris Helmut Orusaar kõik kogutud oskused tulevikku vaatavatesse tegevustesse. Tema päevadesse mahtusid tööd ja tegemised alati korraga mitmel rindel. Täistöömehe aastates jõudis ta olla trompetist Eesti Ringhäälingu Orkestris, orkestrant ja dirigent Estonia ooperi- ja balletiteatris, Tallinna Tuletõrje Puhkpilliorkestri dirigent, ansambli Pasunapoisid kunstiline juht, Tallinna Konservatooriumi õppejõud ja hiljem ka puhkpillikateedri juhataja, Vabariikliku Orkestrijuhtide Puhkpilliorkestri (VOP) kunstiline juht ja dirigent.

Ta oli 1965., 1969. ja 1975. aasta üldlaulupidudel puhkpilliorkestrite üldjuht, 1970. aastal rahvatantsupeo muusikaline juht.

Ülisuur töökoormus nõudis kahjuks karmi lõivu tema terviselt.

Ka nelikümmend kuus aastat pärast Helmut Orusaare surma on meil põhjust tema tehtule tagasi vaadata. Puhkpillimuusikud, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Rahvusooper Estonia ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus korraldavad rea ettevõtmisi, mille eesmärk on tänutundes meenutada maestrot ja jätkuvalt imetleda tema tehtud tohutu töö vilju.

Helmut Orusaare 100. sünniaastapäeva tähistamise avalöök toimub Saue tammiku jaanituleplatsil, mis on selle koha vahetus läheduses, kus noor Helmut esimest korda orkestrit nägi.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo eelõhtul, 1. juulil, toimub Saue Muusikakooli ja Saue valla koostöös puhkpillorkestrite ja rahvatantsijate festival „Pasunapoiste paraad".

Järgmiseks on sel aastal Noarootsis toimuva Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suvekooli kavasse planeeritud 28. juuliks meenutuste õhtu Helmut Orusaare järeltulijatega.

27. septembril, Orusaare sünniaastapäeval, toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri trompetirühma kontsertmeistri ja EMTA trompeti õppejõu Indrek Vau avalik loeng „100 aastat Helmut Orusaare sünnist".

Samal päeval viib Tallinna Metsakalmistul mälestustalituse läbi Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester, mille peadirigendiks pikkade aastate jooksul oli Helmut Orusaar.

Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester koostöös Pritsu Brassi, Vabariikliku Orkestrijuhtide Puhkpilliorkestri (VOP) ja Eesti Noorte Puhkpilliorkestriga (ENPO) korraldavad sünnipäeva-nädalal, 30. septembril, Estonia kontsertsaalis mälestuskontserdi. Sellel kontserdil esitletakse ka Tõnu Soosõrva koostatud elulooraamatut „Pasunapoiss Helmut Orusaar".

2023. aasta hilissügisel toimub Türil Helmut Orusaarele pühendatud noorte puhkpilliorkestrite konkurss.

Huvilistele on siin lühidalt toimuva kohta eelhoiatus antud. Sügavuti sisuliste ja põnevate meenutusteni jõuavad siiski vaid kõikjale ise kohale tulnud. Päevakajaliste teadete tarvis tasub silm peal hoida Puhkpillimuusika Koja Facebooki lehel.

Raadioajakirjanik Hubert Veldermann, võttis oma saates kokku Helmut Orusaare elutöö arvudes:

  • 39 aastat mänginud trompetit,
  • 32 aastat juhatanud puhkpilliorkestreid,
  • 26 aastat Pasunapoiste eesotsas,
  • 19 aastat õpetanud Tallinna Konservatooriumis.

Seda kõike jõudis teha üks mees temale antud 54 aasta jooksul, ajal, mil ühiskonnas valitses nii kultuurilises kui ka ainelises vallas kirjeldamatu kaos.

Harry Illak

Saue Muusikakooli puhkpilliorkestri dirigent

Fotol: Helmut Orusaar