« Tagasi

Maikuu, suur toomepuu, uhke ja õisi täis…

Nii kõlavad Heldur Karmo sõnad armastatud kevadlaulust. Toomingate õitsedes asus Riisipere Kultuuriselts 27. mail teele avastama uusi teadmisi.

Esmalt sõitsime Järvamaal asuvasse Käru Muuseumi. Vabatahtlikuna tegutsev Käru kogukond oli imetlusväärne. Tunda oli entusiasmi ja koostöös tegutsemist, nägime kohanimest inspireeritud toredat lapsevankrite kollektsiooni ja kuulsime kärude põnevast ajaloost.

Edasi viis tee Särghaua Õppekeskusesse Kurgja külas Pärnu jõe lähistel. Targemaks saime maateaduse ja -põue-vallas. Tore, et meie maapõue varade uurimiseks on TalTech loonud õppekeskuse, kus asub ka seismojaam.

Seismomeeter on ülitundlik mõõteriist, mis registreerib maapõues liikuvaid laineid, mis võivad olla põhjustatud maavärinatest, varingutest pankrannikul ja kaevandustes või lõhketöödest Eestis ja kaugemal.

Nägime, kuidas toimub puurimine, maapõues leiduva avastamine ja seismoloogiliste võngete registreerimine.

Kurgja Talumuuseumis sai giidide abiga ülevaate Eesti esimesest teadlikust põllumehest, poliitikust ja rahvavalgustajast C. R. Jakobsonist. Just tema jagas omal ajal nii vajalikke teadmisi näiteks külvide vahelduse ja viljapuuaedade rajamise kohta ning selle kõrval suutis täita ka oma unistuse ajaleht Sakala välja andmisest.

Ehk ei tea paljud sedagi, et Jakobson projekteeris Kurgjale ise ka hooned, mis küll tema enese elu ajal kõik ehitatud ei saanud. Hea oli kuulda, et kogukond hindas meest nii väga, et pärast tema surma haamri alla läinud talukoha tagasi ostmiseks koguti ühiselt raha.

Nii sai abikaasa koos kolme väikse lapsega Kurgjal edasi elada. Tänaseks renoveeritud elumaja sai üles ehitatud Jakobsoni projekti järgi.

Edasi liikusime Kirna, kus mõisapark oli värvilises õitemeres. Otsisime lemmikuid, mida koduaeda kaasa viia. Seejärel pöördusime tagasi koduteele.

Tänusõnad reisikorraldaja Virvele, kes aitas kinnistada põnevaid teadmisi, ja Saue vallale, kes meie reisiprojekti ja -traditsiooni toetas – nii tuli sõit osalistele jõukohasem. Kõlama jäi soov järgmiselgi aastal üks ühine tarkust toov reis teha.

Evi Vendla

Foto: Nissi Kultuuriselts