Lisatoetus elanike vaimse tervise ja heaolu parendamiseks
Vallavalitsus on saanud riigieelarvelise toetuse Saue valla elanike vaimse tervise ja heaolu parendamiseks.
Toetuse abil on võimalik täiskasvanuid, noorukeid ja lapsi suunata tasuta professionaalse abi saamiseks erinevate teenusepakkujate vastuvõtule. On selleks siis psühholoogiline probleem, traumakogemus, suitsiidsed käitumis- või mõttemustrid, üldised käitumisprobleemid või hoopis soov õppida läbi kogemusnõustamise.
Vaimne tervis on justkui fundamentaalne inimõigus - tervise oluline ja lahutamatu osa. Vaimselt terve inimene realiseerib oma võimeid, tuleb toime pingetega, suudab töötada tulemuslikult ja annab nii oma maksimaalse panuse ühiskonna heaks.
Saue vald panustab elanike vaimse tervise ja toimetuleku toetamisse parimal võimalikul viisil. Oleme selleks ka 2023. aastal taotlenud riigieelarvelist toetust täiendavate teenuste osutamiseks. Toetust eraldati kokku 77 900 euro ulatuses.
Lisaks tavapärastele toimivatele teenustele on vallaelanikul kuni 2023. aasta lõpuni võimalik veel osa saada seitsmest.
Psühholoogilise nõustamise teenus
Psühholoogiline nõustamine on abi osutamine erinevate elus ettetulevate probleemide ja murede lahendamiseks, kohanemisvõime parandamiseks ja isiksuse arenemisvõimaluste väljaselgitamiseks.
Töö saviväljal
Saviteraapia sobib hästi järgmistel juhtudel: traumakogemus (õnnetused, vägivaldsed suhted, lahkuminek jms), erivajadused, ülitundlikkus, füüsilised vaevused, nõrk motoorika, hüperaktiivsus ja keskendumisraskused, psühhosomaatilised sümptomid, muutused või keerulised olukorrad seoses elukorraldusega, tööeluga, kooliprobleemidega, suhetega.
Enesearengu grupi teenus suitsiidsete laste vanematele
Psühholoog aitab juhtida ja suunata gruppi läbi arutelude (kogemuste jagamine, küsimused-vastused), interaktiivsete tegevuste (rollimängud, grupitööd vms) ja külalisesinejate (psühhiaater, kliiniline psühholoog). Oluline on toetada ja suunata suitsiidsete mõtetega last või noorukit.
Sotsiaalsete oskuste grupi teenus probleemsetele lastele
Sotsiaalsete oskuste grupp on mõeldud käitumisprobleemidega teismelistele (noortele). Läbi grupisuhete analüüsi on võimalik uurida ja jõuda nii oma sisemise kui grupidünaamika mõistmisele. Teadvustada nii seda, kuidas me iseendast ja oma suhetest mõtleme, kui seda, kuidas meie mõtted ja tunded käitumises väljendudes "loovad" suhted ja reaalsuse, milles elame.
Laste psühhodraama grupi koosviibimised
Grupp on mõeldud lastele (4-12-aastastele), kelle puhul individuaalsest nõustamisest on jäänud väheseks ja kes vajavad grupiteraapilist tuge, et toime tulla dramaatiliste sündmuste, häirivate olukordade või valusate mälestustega.
Kogemusnõustamise teenus
Nõustamine on suunatud psühhosotsiaalselt keerulises olukorras olevatele inimestele ja nende lähedastele, kes vajavad: suunamist asjakohase abi juurde; kogemuslikke teadmisi ja informatsiooni vaimse tervise teenustest; teadmist ja kogemust, et nad ei ole maailmas oma vaimse haigusega üksi; võimalust saada lootust ja õppida sarnase kogemusega inimestelt. Töö aluseks on võrdsete tugiisikute või mentorluse mudel. Iga konkreetse nõustamise sisu on unikaalne ja kujuneb kogemusnõustaja ja nõustatava koostöös.
ATH diagnoosiga laste vanemate nõustamise grupiteenus
Grupp on mõeldud vanematele, kelle laps on just saanud ATH diagnoosi või kellel on oma ATH diagnoosiga lapse kõrval raske toime tulla.
Teenusele jõudmiseks on mitmeid viise
Jätkuvalt on võimalik võtta ühendust piirkonna lastekaitsespetsialisti või sotsiaaltööspetsialistiga ja paluda teenusele suunamist.
Juhul, kui mingil põhjusel ei saa või ei soovi spetsialisti poole pöörduda, võib kirjutada ka otse aadressil vaimnetervis@sauevald.ee.
Kõikide olemasolevate teenuste kohta saab lugeda valla kodulehelt aadressil www.sauevald.ee/et/vaimne-tervis.
Kati Oolo
arendusprojektide juht