Õnnelik on see, kes on õnnelik oma kodus
Ääsmäe Põhikoolis toimus 10. mail kuuendat korda õpilaskonverents pealkirjaga „Õnnelik on see, kes on õnnelik oma kodus."
Nii nagu nimigi ütleb, oli konverents sel korral seotud meie kodupaigaga. Õpilased uurisid ja tutvusid oma kodukoha vaatamisväärsuste, ajaloo ja tänapäevaga.
Konverentsil osalesid 1.-9. klasside õpilased. Iga klass oli leidnud endale meelepärase teema, mida uurida ja mida kaasõpilastele lähemalt tutvustada.
Konverentsi modereerisid 9. klassi õpilased Karolin Suits ja Signe-Liis Busch, helipuldis oli Ketliin Puusepp 9. klassist.
Konverentsipäeva esimeses pooles said sõna 1.-4. klasside õpilased
Meie kooli kõige nooremad tutvustasid Ääsmäe lasteaia ajalugu ja tänapäeva.
2.b klass tekitas kuulajates huvi Saue valla matkaradade vastu. Ettekanne oli sedavõrd innustav, et nii mõnigi kuulaja ütles, et sai oma lähituleviku matkaplaani paika.
2.a klass oli konverentsi teemale lähenenud loominguliselt ja esitas lühinäidendi Ääsmäe kooli kummitusest.
Ka 3.b oli fantaasial lennata lasknud ja mõelnud välja, kuidas tekkis Ääsmäele kruusaauk ja kuidas hakkasid kuused kasvama. Kes teab võibolla sai siit alguse mõni uus muistend, mida kunagi oma lastelastele räägitakse?
3.a klassi õpilased rääkisid kuulajatele, miks on hea elada Ääsmäel, Tuulas, Koppelmaal, Haiba ja Muusika külas.
4.b klassi õpilased olid uurinud, millega tegelevad AS Balsnack, Kadarbiku Köögivili, Infokaitsesüsteemid ja Kuristu talu.
Päeva esimese poole lõpetas 4.a klassi ettekanne Ääsmäe mõisast.
Nooremate klasside ettekandeid olid kuulama tulnud ka Ääsmäe lasteaia direktor koos koolieelikutega.
Konverentsi teises pooles said sõna 5.-9. klasside õpilased
6.a klassi esitlusest said kuulajad teada, et Ääsmäe küla ajalugu algas juba 781 aastat tagasi ja hariduse andmist alustati juba 1786. aastal. Kuuendikud rääkisid veel Ääsmäe küla elu-olust II maailmasõja ja nõukogude võimu ajal.
8.b klass jätkas Ääsmäe ajaloo radadel ja tutvustas kuulajatele Ääsmäe muinsuskaitse objekte: muistne asulakoht, Ääsmäe mõis, endine varauusaegne ja põhjasõjaaegne kalmistu.
5. klass oli uurimisobjektiks võtnud Saue valla mõisad. Kuulajad said põhjaliku ülevaate koduvallas olevatest mõisatest nii sõnas kui pildis.
Ajalooteemadel jätkasid ka 7.b klassi õpilased, kelle ettekandest sai publik teada, et 1994. aastal sai alguse Ääsmäe saalihoki ajalugu ja et Ääsmäe saalihoki meeskond on saavutanud mitmeid tiitleid. Lisaks on saadud parima treeneri tiitel ja parima saalihokimängija tiitel.
6.b klass tõi kuulajad tagasi tänapäeva ja tutvustas Ääsmäe kooli huviringe. Õpilased oli läbi viinud uurimuse kogu koolipere hulgas ja välja selgitanud, millistes huviringides õpilased käivad. Kõige rohkem osalejaid on spordiringis, rahvatantsus ja rahvapilliringis, kuid populaarsed on ka kunstiring, keraamika ja robootika.
7.b klass viis kuulajad Saue valla looduskaitsealadele.
8.a klassi õpilased tegid põhjaliku ülevaate AS-i Balsnack ajaloost ja tänapäevast.
9. klass tutvustas Ääsmäe küla kaubanduse ajalugu. Kuulajad said ülevaate siin tegutsenud toitlustusasutustest ja kauplustest. Lisaks rääkisid esinejad, et erinevatel aastaaegadel peetakse Ääsmäel ka laatasid.
AS Balsnack, Kadarbiku Köögivili OÜ ja Saidafarm OÜ olid meile saatnud oma firma tooteid, millega saime rõõmustada konverentsil osalenud õpilasi. Suur aitäh meie toetajatele!
Aitäh kõigile, kes konverentsi õnnestumisele kaasa aitasid: klassijuhatajad, konverentsi töögrupp ja kõik, kes ühel või teisel moel abiks olid.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et meie õpilastel on kodukandiga vedanud: meil on kaunis loodus, ajaloolised mõisad, jätkusuutlikud külad ja ettevõtted. Saame öelda, et oleme õnnelikud oma kodus!
Ülemisel fotol: 2.a klassi tüdrukud pajatavad legendi Ääsmäe kooli kummitusest.
4.b klass tutvustab Ääsmäe ettevõtteid. Fotod: Urmi Tõlgo ja Siret Saarniit
Katri Buht, õppealajuhataja