« Tagasi

Tuula uuel hipodroomil algab võistlushooaeg

2020. aastal sügisel valmis uue hipodroomi traavirada meie valda Tuula külasse. Viimased traavivõistlused 100 aasta pikkuse ajalooga Tallinna hipodroomil said peetud möödunud aasta detsembris. Sellel aastal toimuvad juba kõik traavivõistlused Tuulas.

Kaks korda kuus ja vahel rohkemgi saab kaasa elada hobuste, nende intelligentsete, suursuguste ja pilku püüdvate loomade võidujooksule siinsamas kodu lähedal. Esimene traavivõistlus leiab aset juba 6. mail. Võistlused on laupäeviti suhteliselt väikeses ajaaknas, paaritunnised. Esimese jooksu start on kell 13. Kaks korda suve jooksul toimuvad võistlused ka teisipäeviti algusega 18 – need kuupäevad on 13. juuni ja 25. juuli.

Võistluspäeval on neli-viis jooksu. Igas jooksus maksimaalselt 12, keskmiselt 6 hobust. 8 hobust on rivis stardiauto taga. Kui jooksus on hobuseid rohkem, stardivad ülejäänud tagumisest reast. Tavaliselt otsustab võistlusjärjekorra fortuuna.

Tuulasse, muide, ei pea üldse tulema autoga. Pakkige pere või sõbrad kokku ja sõitke rongiga Keilasse, rattad kaasas või mitte, ja nautige mõnusat, ligikaudu 5 kilomeetri pikkust matka piki kohati maalilist Keila jõe kallast mööda Vana-Tuula teed.

Kala lööb lupsu, lilled õitsevad, linnud laulavad, lihaveised uudistavad teid eemalt ja vastupidi. Meel puhkab, liikumine tervistab, hea seltskond pakub rõõmu, hobuste võidujooks toob põnevust ja pumpab kehasse adrenaliini. Piknikukorvi pärast ei pea ka muretsema, sest traavivõistluste ajal on hipodroomil toitlustaja olemas.

Kaasas aga võiks olla sularaha ning mitte ainult toidu- ja joogipoolise tarbeks, sest enne võistlust hobuste paraadi vaadates võib tekkida kiusatus võidujooksul mõnele hobusele panustada ehk peenemalt öeldes totalisaatoril mängida.

Infobülletäänis on kirjas hobuste päritolu ja tulemused, võidetud auhinnarahad ja võiduprotsendid, teave sõitjate, treenerite ja omanike kohta. Samas, nagu inimestel, on võistlushobustelgi paremaid ja halvemaid päevi. Kui ikka tundub, et 500 ja enamgi kilo puhast treenitud ilu soojendusel ja paraadil pahas tujus on ja perutama kipub, ei pruugi see võistluspäev talle parim olla.

Tuulas on hipodroomil 30 hektarit maad ning see võimaldab luua hobustele paremad treeningu- ja olmetingimused, koplite jaoks on rohkem ruumi. Senisele 16 hektari suurusele maa-alale Tallinnas kerkivad aga elumajad ja büroohooned.

2021. aastal toimusid Tuula uuel traavirajal, mille pikkus on 1000 ja laius 18 meetrit ning mis asjatundjate hinnangul on vanaga võrreldes palju kvaliteetsem, esimesed võistlused. Kahepäevane American Horce Show tõi kokku tuhandeid inimesi.

MTÜ Hipodroom tegevjuhi Mihkel Gulli sõnul on plaanis jätkata suurüritustegagi, kuid igapäevaelu on ikkagi hobuste treenimine ja võistlused.

Tuula traavirada on siinpoolse Euroopa ja Skandinaaviamaade kõige uuem. Võistlustel osalevad lisaks Eestile võistlejad Lätist, Leedust, Soomest ja Rootsist.

Kui uurida Mihkel Gullilt, millist hobust eeldab traavivõistlus, saab kuulda, et tõuna on eelistatud Ameerika või Prantsuse kuumaverelised traavlid ja nende ristandid. Eesti suurim traavlikasvatus asub Jõgevamaal Tooma külas.

Hobune asub võistlema kaheaastaselt. Lubatud on võistelda 14-aastaseks saamiseni, misjärel saavad võistlushobustest enamasti lemmikloomad.

Tippkiirus rajal on ligi 60 kilomeetrit tunnis, keskmiselt 40-50 kilomeetrit tunnis. Lumi niivõrd traavivõistlusi ei takista, küll aga läbikülmunud ja jääs rada.

Tänavu algab Tuulas tallide ehitus. Uues tallikompleksis on kohti sajakonnale hobusele, lisaks väliboksid. Treenereid on kümmekond. Kui tulevad hobused, on võimalik, et hipodroomil on kohalikelegi töökohti pakkuda.

Hipodroomi tulekuga Tuulasse võib aga öelda, et see meie valla küla saab maailmakaardile vähemalt teist korda. Eks ole ju Tuulast 1836. aastal leitud tutulus, mis oli pikka aega ainuke omataoline leid.

Tuula tutulus on 71-millimeetrise läbimõõduga kuhikukujuline naast, kõrge torn keskel, tagaküljel kinnitusaas. Kuju ja ornamentika põhjal on Tuula tutulus dateeritud Põhjala pronksiaja neljandasse perioodi ehk ligikaudu ajavahemikku 1100–900 eKr.

Tutulus on nööbi- või nupukujuline pronksist ehteketas, mille keskosa kerkib esile kooniliselt või nõelakujuliselt. Tutulused olid mõeldud rõivaste ja vööde kaunistamiseks, kuid neid kasutati ka ratsavarustuse ehtimiseks. Eks ole ju sümboolne.

Ülemisel fotol: Tuula uue hipodroomi traavirada sai valmis 2020. aastal sügisel.

Tippkiirus rajal on ligi 60 kilomeetrit tunnis.

Fotomeenutus American Horse Showlt. Fotod: Ants Liigus, MTÜ Hipodroom

Sirje Piirsoo

sirje.piirsoo@sauevald.ee