« Tagasi

Omavalitsus on parim partner täiskasvanuhariduse edendamisel kohalikus kogukonnas

Aprilli keskel said Rae vallas kokku pilootprogrammiga „Täiskäik" liitunud kohalikud omavalitsused.

„Täiskäigu" tulemusena valmib 2023. aasta lõpuks mudel, mis pakub osalevatele ja teistele omavalitsustele viise, kuidas mõtestada kohaliku tasandi vaatest täiskasvanute õppimise toetamist, millised on võimalikud tegevused ja kellega koos tegutseda.

Koostöös sündinud parimad praktikad

Programmiga liitus kaksteist omavalitsust, kes lõid meeskonnad ja võtsid fookusesse täiskasvanute õppimise toetamise teema.

Kõigepealt tutvusid vallad neile koostatud statistilise täiskasvanuhariduse profiiliga ja seejärel otsustasid, missuguseid kitsaskohti lahendada, millised uusi arenguid selleks algatada.

Saue vald nimetas aasta 2023 meeste aastaks, et juhtida tähelepanu meeste huvidele ja soovidele seltsielu, õppimise ja enesetäiendamise osas.

Algatus on kogukonnas palju tähelepanu pälvinud, leiti, et tegu on väga tugeva ettevõtmise ning vaimuka kampaaniaga. Väga võimalik, et siit saab alguse nii mõnigi pikem traditsioon meeste õpihuvi virgutamiseks. Loe meeste aastast sauevald.ee/meeste-aasta.

Muhu vald esitles algatust Muhu Elu Kool. Teha on palju – alates täiskasvanuhariduse teadvustamisest ja tegijate ühendamisest õpisündmuste ning valla veebilehe abil.

Rae vald kutsus appi Tallinna Ülikooli andragoogikatudengid, kes viivad läbi mahuka küsitluse, et saada ülevaadet, mis vallas täiskasvanuhariduse pakkujate osas olemas on ning millest valdavalt noor ja haritud kogukond puudust tunneb.

Valga valla veebilehelt leiab nüüd banneri „Õppida on äge igas eas". Sel klikates avaneb loend mitmesugustest koolitustest ja õpisündmustest.

Infovahetuse parandamise ja õppimisvõimaluste vahendamisega läbi valla veebilehe alustasid ka Järva, Tõrva ning Viljandi vallad. Sama suuna võttis ka Lääne-Harju vald.

Tori  vald võttis fookusesse NEET noored (kes ei õpi ega tööta).

Otepää vallas mõeldi seekord ennekõike neile, kel erialane haridus puudu või täiendusõpe pooleli jäänud.

Häädemeeste vald täiendas valla arengukava strateegiliselt määratletud ja koordineeritud tegevustega täiskasvanuhariduse suunal. Teema on nüüd arengukavas konkreetse arenguülesandena ja tegevusmõõdikutega kajastatud.

Teekond targaks vallaks

Kokkuvõtvas ringis leidsid kõik osalenud vallad, et arenguprogramm on olnud neile väga kasulik täiskasvanuhariduse nähtavuse ja mõju suurendamiseks kohalikul tasandil. Õppimisvõimaluste kohta info kogumine ja senisest efektiivsem jagamine ei nõua esiotsa erilisi väljaminekuid, kuid on esimene samm, millest inimesed kasu saavad.

Et jõuda täiskasvanuhariduses informeerivast partnerist arendavaks partneriks, on omavalitsustel vaja arengukavades ja strateegiates sõnastada eesmärgid ja tegevused nendeni jõudmiseks.

Kohalik omavalitsus tunneb oma kogukondi kõige paremini ja saab neile ka õppimiseks tõhusat tuge pakkuda.

Täiskasvanute õppe süsteemsele mõtestamisele ja toetamisele suunatud tegevusi kohalikes omavalitsustes  (KOV) koordineerib ETKA Andras koostöös haridus- ja teadusministeeriumiga Erasmus + projekti „Agenda – täiskasvanuhariduse tegevuskava" raames.

Fotol hetk lõpuseminarilt. Omavalitsuste esindajad Rae vallas toimunud projekti „Täiskäik" lõpuseminaril. Foto: Monica Sakk

Eeva Kumberg