Lääneharjulased tutvusid pimeda aja tegevustega Walesis
Kogukonna kohvik vanas rongijaamas Llanerchymedd, Isle Of Anglesey. Jaamahoones asub väike käsitööpood, kohvik, mida juhivad kohalikud. Õues on väike muuseum ja kogukonnaaed. Foto: Dylan Parry, Evans Photography
Et Loode-Eesti elanikel ja külastajatel oleks parem arusaam pimeduse ja valgusreostuse mõjust inimesele ja loodusele ning õppida, kuidas elu maapiirkonnas elavamaks muuta, osaleb Lääne-Harju Koostöökogu Dark Sky rahvusvahelises koostööprojektis „Loode-Eesti tähed - teaduse, toidu ja turismi arendamine".
Lääne-Harju Koostöökogu piirkonda kuuluvad Lääne-Harju vald (Paldiski, Keila, Vasalemma, Padise piirkond) ja osaliselt Saue vald (Kernu ja Nissi piirkond).
Dark Sky projekti õppesõit viis Lääne-Harju Koostöökogu liikmete esindajad 6.-11. märtsli Walesi, et külastada sotsiaalse ettevõtluse organisatsioone, kohalikke toidutootjaid ja turismiettevõtjaid. Kohtuti vastuvõtva Leader organisatsiooni AGW & Menter Môn Cyf (Wales UK) ja Walesi Dark Sky observatooriumi esindajatega. Eestlastele lisaks osalesid projektikohtumisel Leedu ja Austria partnerid.
Walesis käisid Lääne-Harju Koostöökogu liikmete esindajad: Age Viimsalu (Treppoja Sahver), Käti Tear-Riisaar (Lääne-Harju vald) Einar Alliksaar (Saue vald), Raido Notton (Koplimadise talu) ning Kaire Luuk (LHKK).
Huvitavatele projektikülastustele ja sõbralikule vastuvõtule lisaks kiitsid kõik projektis osalejad Walesi ilusat loodust: lumiseid mägesid ja silmapiirini ulatuvaid kiviaedu, milles kalpsasid paksus kasukas tuhanded lambad.
Walesi Dark Sky projekt tõi oskuslikult välja selle piirkonna eraldatuse võlu ja valgusreostuse puudumise. Kaasahaaravad tähistaeva muinasjutud ja lastega koos tehtud õppefilm suudaks astronoomia igaühe jaoks huvitavaks muuta.
Walesi maapiirkonnad aga seisavad silmitsi sarnaste muredega nagu meiegi. Noored kipuvad suurde linna ja riigi pakutavad teenused tõmbuvad aina koomale.
Kohalikud samas on väga tarmukad ja nii mitmeski väikeses külas on just kogukonna eestvedajate abiga asutatud keskused: tervisekeskus, pubi, noortetuba, erivajadustega inimeste tegevuskeskus, logistikateenused, supiköök, kohaliku toidu turg jne.
Militaarselt sisustatud klubis Iorweth Arms toimetasid vabatahtlikena eakad. HEV asutuses trükkisid erivajadusega inimesed toodetele kujundusi: tassid, T-särgid, ehted jms.
20. sajandi alguses tegutsenud naistevangla oli ajalooliselt väga põnev turismiobjekt. Seda ilmestasid kitsad ruumid, sünged toonid ja selle ajastu ehedus. Kõnetas ka waleslaste aktiivne tegutsemine.
Einar Alliksaar meie vallast tõdeb, et õppereisilt Walesi jäi kõlama kohalike aktivistide mure seoses Brexitiga. Kuidas edasi, mil moel saab hakkama lisatoetuseta Euroopa Liidust? Kohalik valitsus on lubanud küll õla alla panna, kuid palju väiksemate summadega. Kohalikud aktivistid on sellest hoolimata optimistlikud ja tegusad.
Nähtust ja kogetust jäi kõlama mõte, mille ütles kõrgel mägedes Snowdonia National Pargis selle looja Robat Jones: „ Me peame ära tundma, mis on meie väärtused ja asukoha eelised. Need väärtused ja eelised on kindlasti olemas, on vaja need vaid üles otsida."
Tänavu on ees veel põnevad projektikohtumised Austrias ja Leedus. Eestisse jõuavad partnerid mais.
Marje Suharov
Lääne-Harju Koostöökogu