Kuidas on Saue vallas korraldatud biojäätmete sorteerimine, üleandmine või komposteerimine?
Biojäätmete eraldi kogumine on olnud Saue vallas kohustuslik kogu aeg, kuid väikeste eranditega.
Seaduse muudatus näeb ette, et hiljemalt 2023. aasta lõpuks peab kohalik omavalitsus korraldama biojäätmete liigiti kogumise tekkekohalt, kui neid ei ole võimalik tekkekohal ringlusse võtta.
See tähendab, et edaspidi peab olema kõigil inimestel ja ettevõtetel võimalus biojäätmeid, eelkõige köögi- ja sööklajäätmeid, jäätmevedajale eraldi üle anda. Tegemist on kohalikule omavalitsusele pandud kohustusega.
Saue vald ei tee biojäätmete üleandmist kõigile kohustuslikuks
Kaugematesse maapiirkondadesse ei ole biojäätmeid koguval prügiautol mõistlik eraldi paari biokonteineri järgi sõita. Maal saab rakendada väga edukalt kompostimist, mida ju maal on alati tehtud ja tehakse.
2024. aasta 1. jaanuarist peavad kõik biojäätmeid liigiti koguma
· Hajaasustusega aladel kehtib kompostimise nõue.
· Tiheasustusega aladel on võimalik liituda biojäätmete (köögi- ja toidujäätmed) äraveoga. Soovi korral säilib võimalus komposteerida või teha mõlemat.
· Äraveo puhul näeb vallavalitsus jäätmevaldajateregistrist, kes on liitunud ja kes mitte.
· Neile, kes ei soovi äraveoga liituda, loome 2023. aasta sügisel teavitusvormi, et teaksime, kes on valinud komposteerimise. E-kirja keskkonnaspetsialistile saata ei ole vaja!
Tuginedes kehtivale valla jäätmehoolduseeskirjale, kordame üle
· Elamiseks kasutataval kinnistul tekkivaid biolagunevaid köögijäätmeid võib kohapeal kompostida ainult selleks ettenähtud kinnistes kompostimiskastides ehk kompostrites, kuhu ei pääse ligi linnud ega loomad.
· Biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid võib kompostida lahtiselt aunas.
· Kompostimisnõud ja –aunad peavad paiknema naaberkinnistust vähemalt kolme meetri kaugusel, kui naabrid ei lepi kokku teisiti.
Miks on vajalik biojäätmed ringlusesse võtta?
· Biojäätmetest tehakse kompostmulda ja biogaasi. Nõnda hoiame toitained ringluses ja kasutame vähem mineraalväetisi. Tore on ka mõelda, et rohelise bussi kütuseks on sinu kartulikoor. Nõnda liigume ringmajanduse poole!
· Kui kogume biojäätmed eraldi, on teiste jäätmete kvaliteet kõrge. Pakendi- ja paberikonteinerid jäävad puhtaks ja kõik kogutu saab minna ringlusse. Ükski inimene ei pea kokku kallatud sodi hiljem üle sortima!
Biojäätmete graafikujärgne äravedu on tasuta, kui konteineris on vaid biolagunevad jäätmed.
Biolagunevate jäätmete mahutisse tuleb panna:
· liha- ja kalajäätmed, sealhulgas kalaluud, riknenud köögi- ja puuviljad või nende koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud, munakoored ning muud tahked toidujäätmed;
· majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid, pabermassist munarestid;
· toataimed, sealhulgas taimemuld, ja lõikelilled.
Biolagunevate jäätmete mahutisse ei tohi panna:
· aia- ja haljastusjäätmeid;
· toiduõli, piima, hapupiima, suppi, kastmeid ja muid vedelaid toite ja toiduaineid;
· vedelikke;
· suuri konte;
· kilet, metalli, klaasi, tuhka, suitsukonisid, pakendeid, vahatatud ja kiletatud pappi, tolmuimejakotte, kasutatud ühekordseid toidunõusid, muid bioloogiliselt mittelagunevad jäätmeid ning ohtlikke jäätmeid.
PANE TÄHELE!
Eelmisel suvel jagas Saue Vallavalitsus elanikele 100 biojäätmete konteinerit.
Välja reklaamitud 200 kompostrit jäid jagamata, kuna tarnija ei suutnud kokku lepitud arvu tagada.
Uue hanke võitja tarnib 200 kompostrit vallavalitsusele tänavu mais.
Saue Vallavalitsus ei võta kompostrite soodustingimustel ostmiseks vastu uusi avaldusi, kuna eelmise aasta taotlusvoorus laekus keskkonnaspetsialistidele kompostrite sooviavaldusi rohkem kui 200. Edasi otsustati minna 200 esimese sooviavaldusega, kes saavad täpsema info aprilli lõpus. Juhul kui esimese 200 sooviavalduse esitanute seas on loobujaid, võtab vallavalitsust ühendust nimekirjas järgmistega.
Lisainfo
Keskkonnaspetsialist Marleen Leht: marleen.leht@sauevald.ee, +372 5357 3361.
Marleen Leht
keskkonnaspetsialist