« Tagasi

Oled mõelnud, et kodukandis on kõik justkui olemas, aga siiski kripeldab

 

Võiks ju olla lastele mänguväljak-seiklusrada või täiskasvanutele välijõusaal, lõkkeplats ühisüritusteks ja koosgrillimiseks, atraktiivne ja maitsekas haljastus asumikeskuses või hoopis ootab korda tegemist ja külastajatele avamist mõni piirkonna ajaloole oluline avalik paik.

Nii palju, kui on inimesi, nii palju on ka mõtteid-ideid. Võimalus unistused elu viia on aga olemas.

Teist korda valla ajaloos on elanikud oodatud kaasa rääkima, kuidas ja milleks kasutada Saue valla eelarvet. Kaasava eelarve ettepanekute kogumine toimub 17.-30. aprillil. Ettepanekute elluviimiseks on valla 2023. aasta eelarves 260 000 eurot.

Nii et kui siiani on sul mõte või idee jäänud lauasahtlisse pelgalt kui-mul-oleks-raha-küll-teeks-põhjusel, on nüüd aeg see lauale tõsta ja kaasava eelarve ettepanekuna vallavalitsusele esitada.

Enne aga on mõistlik uurida, millega on kaasava eelarve näol tegu, ja enda ideed kogukonnas tutvustada, kaasamõtlejaid leida, sest eelkõige kutsus vald kaasava eelarve ellu selleks, et inimesed teeks koostööd, koguneks arutama ja üheskoos mõtlema, mida piirkonnas on vaja esmalt ära või korda teha.

 

IDEEDE ESITAMINE

2023. aastal saab igaüks ideid esitada ajavahemikul 17.-30. aprill läbi infosüsteemi Volis aadressil volis.ee.

Oodatud on idee või ettepanek, mis peab olema:

· ehitis või rajatis;

· kooskõlas valla arengukavaga: sauevald.ee/arengukavad

· tulevikus avalikus kasutuses;

· asuma valla kinnistul või omama eraomaniku luba;

· realiseeruma taotlemise aastale järgneval aastal;

· lubatud on ka välise kaasfinantseeringuga objektid.

Ideekavandi sisestamisel Volisesse on vajalik:

· idee esitaja nimi, kontakttelefon ja e-posti aadress;

· idee slogan või nimi, mis võtab idee lühidalt kokku;

· idee kirjeldus: mis, miks, kuhu, kuidas, mis probleemi lahendab või miks see vajalik on; kes saavad idee elluviimisest kasu;

· idee eelarve (lisada hinnapakkumus või kalkulatsioon);

· vajadusel idee lisamaterjalid: joonis, foto, kaart, skeem, makett, maaomaniku luba;

· idee elluviimise piirkond.

Idee esitamisel on oluline arvestada piirkonna eelarvega, mis jaguneb 2023. aastal järgnevalt:

· 95 000 eurot - Saue linn, Vanamõisa, Valingu, Aila ja Jõgisoo külad (Saue linn ja Saue ümbruse kant);

· 95 000 eurot - Laagri alevik, Koidu, Alliku, Hüüru, Kiia, Püha ja Vatsla külad (Laagri alevik ja Hüüru kant);

· 35 000 eurot - Riisipere ja Turba alevik, Lehetu, Siimika, Ellamaa, Kivitammi, Lepaste, Nurme, Aude, Jaanika, Vilumäe, Viruküla, Ürjaste, Tabara, Madila, Mustu ja Odulemma külad (Riisipere ja Turba kant);

· 35 000 eurot - Ääsmäe, Kibuna, Allika, Kernu, Mõnuste, Laitse, Haiba, Muusika, Hingu, Tuula, Vansi, Pällu, Pärinurme, Ruila, Kaasiku, Kabila, Kirikla, Kohatu, Koppelmaa, Kustja, Pohla, Tagametsa, Metsanurga, Maidla ja Munalaskme külad (Ääsmäe, Laitse-Ruila, Haiba-Kernu kant).

 

IDEEDE HINDAMINE

Esitatud ideid hindab ekspertkomisjon. 2023. aastal kuuluvad komisjoni abivallavanem Riho Johanson esimehena ning liikmed vallavanem Andres Laisk, teedespetsialist Indrek Pikk, elukeskkonnakomisjoni esimees Einar Alliksaar, arendusosakonna juhataja Indrek Eensaar, arendusprojektide juht Kati Oolo, avaliku ruumi spetsialist Stina Statsenko, heakorraspetsialist Marju Norvik, Haiba halduskeskuse juhataja Eva Puusta ja Riisipere halduskeskuse juhataja Peedo Kessel.

Komisjon hindab esitatud ideede teostatavust ajalisest, rahalisest ja tehnilisest aspektist ning vastavust kaasava eelarve tingimustele ja võib teha autorile ettepaneku idee kohendamiseks: vähendada mahtu, täpsustada asukohta või liita idee teise sarnasega.

Hindamiskomisjon võib jätta ettepaneku hääletusele saatmata, kui see ei vasta kaasava eelarve nõuetele, ei ole kooskõlas valla arengukavaga või ületab piirkonnale etteantud eelarvet.

Vallavalitsus kinnitab hindamiskomisjoni ettepanekud ja suunab sobivaks tunnistatud ideed rahvahääletusele.

 

IDEEDE HÄÄLETUS

Hääle saab anda elektrooniliselt läbi Volise. kus tuleb end identifitseerida ID-kaardi, mobiil-IDga või Smart-ID-ga.

Hääletatakse nelja piirkonna ideid eraldi:

· Saue linn ja Saue ümbruse kant;

· Laagri alevik ja Hüüru kant;

· Riisipere ja Turba kant;

· Ääsmäe, Laitse, Ruila, Haiba ja Kernu kant.

Igal vallaelanikul on neli häält, iga piirkonna kohta üks. Kokku on võimalik anda hääl neljale projektile. Hääletus on isikustatud. Osaleda saab vähemalt 16-aastane, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on hääletuse väljakuulutamise kuupäeval Saue vald.

Enim hääli saanud idee igas piirkonnas viiakse ellu, kui see mahub eelarvesse. Kui praktikas selgub, et maksab rohkem, läheb realiseerimisele teisele kohale jäänud idee. Kui võitja ideest jääb piirkonnale mõeldud raha üle, saab võimaluse korral realiseerida ka teiseks jäänud idee.

Hääletamine on salajane, kuid häälte jaotus avalik. Hääletuse jooksul on võimalik oma valikut muuta.

Kaasava eelarve hääletusel võitnud ideed viiakse ellu hääletamisest järgneval eelarveaastal ehk 2024. aastal.

 

Kaasav eelarve
Saue Vallavolikogu võttis 2022. aasta juunis vastu Saue valla kaasava eelarve menetlemise korra, mis annab kõikidele valla elanikele võimaluse rääkida iga-aastaselt kaasa elukeskkonna ja avalike teenuste arendamises. Kord on leitav www.riigiteataja.ee/akt/405072022013.
Lisainfo: arendusprojektide juht Kati Oolo: kati.oolo@sauevald.ee, 580 48615.
Kaasav eelarve 2022
Möödunud aastal laekus kaasavasse eelarvesse 58 ideed, milles jõudis rahvahääletusele 32. Vallaelanikud andsid 32 ettepanekule ühtekokku 2989 häält, neist unikaalseid hääletajaid oli 2473.
Hääletuse tulemusena on täna elluviimisel Saue Sarapiku tervisespordiraja välijõusaali uuendamine, pumptrack raja-rulapargi rajamine Alliku-Laagri piirkonda, avaliku mänguväljaku ehitus Laitsesse, Emili seiklusraja rajamine Ellamaa rahvamaja männikusse ja Riisipere rongijaam aastast 1902 - mänguatraktsioonid ja haljastus raudteejaamaesisele ringile.
Mida on õppida ideede esitajatel möödunud aastast?
· Konkreetsus ja objektipõhisus on oluline. Näiteks ei ole realiseeritav ettepanek „Laagri haljasalad korda": see on liiga üldine.
· Ettepanekusse märgi üks mõte korraga! Näitena: rajame Sauele mänguväljaku, jõujaama ja korrastame linnatänavate haljastuse.
· Pane kirja soovitava investeeringu asukoht, ole konkreetne! Näiteks „Rattaparkla Laagrisse" on liiga üldine: puudub info, kuhu täpselt, kui palju, mis on eelarve
· Asukoha määramisel veendu selle omandis. Investeeringuid või parendusi saab teha avalikule vallamaale. Eramaa puhul on vaja omaniku luba.
· Arvesta piirkonna etteantud eelarvega! Näiteks ettepanekut „Kaasiku küla ühisveevärgi rajamine" ei ole kuidagi võimalik rajada piirkonnale ettenähtud 35 000 euroga.

 

Sirje Piirsoo

sirje.piirsoo@sauevald.ee