« Tagasi

Me suudame lennata, kui kujutlusvõime poleks loogilisest mõtlemisest rikkumata

Riivo Raiesmaa on taaskasutusele pühendunud tekstiilikunstnik. Foto: erakogu 

 

Tuula kogukonnakeskuse ja kunstiagentuuri Art&Soul EST koostöös on keskuses taas avatud üks põnev näitus sarjast „Maaliga maale ja mitte ainult…". Sel korral esitleb oma töid taaskasutusele pühendunud tekstiilikunstnik Riivo Raiesmaa.

Riivo Raiesmaa on lõpetanud rõiva tehnilise disaineri eriala ehk ta on insener, kelle ülesanne on teostada disaineri paberile visandatud moekavand ja see masstootmisse suunata.

Pärast lõpetamist aga adus Riivo, et tegelikult ei paelu teda nii väga kangast see osa, mida sellest teha saab, vaid see osa kangast, mille kohta kõik ütlevad, et sellest nüüd küll enam midagi teha ei anna.

Riivo sündis 1986. aastal paljulapselisse perre ja kasvas 90-datel, mil kellelgi polnud midagi. Rõivad tuli ise teha ja käiku läks iga tekstiilitükk.

Tekstiil on soe materjal, mis on tundlik keskkonnale ja selle mõjudele, tänu millele talletab see palju erinevaid lugusid.

Ka Riivole meeldib Mona Lisa, aga tunduvalt suurema kirega võib ta vaadelda ajasturõivaid muuseumites, kus rõivaese räägib loo: milline oli kandja, millised olid trendid lõigetes, kangastes ja tehnilistes võtetes.

Õnnetul kombel kleidile sattunud veiniplekk annab aimust, et selles kleidis on naerdud, tantsitud ja elatud elu.

Seepärast on Riivo oma tikkimistööd just dressipluusidele pannud, et oleks võimalus neid nautida enam kui vaid paar minutit päevast ning kududa neisse just oma lood ja mälestused.

Oma töödes kujutab Riivo enamasti naisi. Kindlasti on oma mõju sellel, et tal on viis imelist õde.

Ta ei ole feminist, aga on väga suur matriarhaadi pooldaja ja imetleb naiste jõudu. Rauda tõstev mees on köömes naise kõrval, kes pärast põlle alt lapse väljavõtmist põllule tagasi rukist koristama jooksis. Asjata ei panda naiste nimesid laevadele, mis rahvamasse edasi kannavad, või võimsa jõuga tormidele.

Riivo tööd on värvilised ja animatsioonihõngulised. Multikas pole ju kunagi „päris" ning annab julgust fantaseerida ja mõttel rännata.

Tuula kogukonnakeskuses on varem sarjas „Maaliga maale ja mitte ainult…" esitletud kunstnike Marju Bormeistri, Indrek Mikku, Liivia Leškini ja Robert Mart Sermati loomingut.