Harjumaa kultuuripärl Kristiina Liivik
Saue Muusikakooli direktor Kristiina Liivik on olnud meie valla ja Harjumaa muusikahariduse ja -elu edendajana nähtav ja kuuldav juba üle 25 aasta. Tema tööd on märgatud ja ta pälvis tiitli Harjumaa kultuuripärl 2022.
Kristiina on Saue Muusikakooli asutaja ja direktor aastast 1996. Nende aastate jooksul on koolist saanud 40 hästi hoitud töötaja ja pea 300 kalliks peetud õpilasega Eesti mandriosa suurima valla, meie valla, muusikakool.
Koolist on esmase tuule tiibadesse saanud hulk tänaseid tunnustatud muusikuid ja õpetajaid. Paljud lõpetajad on ka enda edasise elutee sidunud muusikaga.
Koolis, kus muusika on au sees kõikides vormides, on võimalik õppida ligi paarikümnel erialal. Individuaalse meisterlikkuse arendamise kõrval on õpilastele rohkelt loodud võimalusi saada osa ühisest loomerõõmust, olgu selleks laulukoor, orkester või suur hulk ansambleid.
Kristiina on pidanud vajalikuks ellu kutsuda, toetada ja arendada noorte - ja mitte ainult noorte, vaid kõigi - muusikaelu rikastamiseks mõeldud erinevaid ettevõtmisi: jazzfestival „Visioon", noorte loomingu- ja improvisatsioonipäevad, laulupeoaastate puhkpillifestivalid, kontserdisügise ja kevadkontsertide sarjad.
Kristiina on olnud juba 25 aastat korraldav eestvedaja Harjumaa Noorte Puhkpilliorkestrile (HNPO), millel on hea koostöö viis aastat noorema Harjumaa Keelpilliorkestriga. Kristiina algatusel aga sündis sellest koostööst Harjumaa Sümfooniaorkester.
„Ammendamatu energiaga on Kristiina oma tegevusvälja laiendanud kui seda eeldaks vaid muusikakooli direktoriks olemine. Tema lennukad mõtted ja põnevad ideed haaravad kaaskondseid ning teevad elu huvitavamaks ja emotsionaalselt rikkamaks," kinnitavad esitajad kultuuripärliks esitamise kaaskirjas.
Kristiina Liiviku esitasid tiitlile Saue Muusikakool, HNPO, Harjumaa Keelpilliorkester ja Harjumaa Sümfooniaorkester.
Tunnustused
Eesti Kultuurkapitali Harjumaa Ekspertgrupp on pidanud kultuuripreemia vääriliseks nii Saue Muusikakooli kui direktor Krista Liivikut. Kristiina on Harjumaa sädeinimene 2010. Aastal 2006 pälvis ta Saue linna teenetemärgi. Eesti Jazzliit ja Jazzkaar tunnustasid Kristiinat 2018. aastal aasta jazziedendaja tiitliga ning 2021. aastal pälvis ta Harjumaa Kultuurkapitali preemia 25 aasta pikkuse panuse ja töö eest muusikahariduses. Nüüd siis Harjumaa kultuuripärl 2022.
Saue Muusikakool
Saue Muusikakool avas uksed 2. septembril 1996. Põhiõppes asus õppima 15 last klaveri, kitarri, trompeti ja akordioni erialal ning 13 õpilast ettevalmistusrühmas. Muusikaharidust jagas kaheksa õpetajat, tunnid toimusid pärast kooli gümnaasiumi ruumides. Kõik oli mugav ja lähedal.
Õpilaste arv gümnaasiumis kasvas, ka huvi muusikakooli vastu paisus iga aastaga suuremaks. Ruumid jäid väikseks.
Euroopa Liidu toel avas Saue Muusikakool 2005. aastal džässistuudio löökpilliklassi avara prooviruumiga ja soetas kontsertklaveri Estonia.
20. jaanuar 2014 oli suur rõõmupäev: Saue kooli juurdeehitusena valmisid muusikakooli päris omad ruumid.
Täna omandab koolis muusikaharidust ligi 300 õpilast. Õppida on võimalik pea 20 erialal, alustada instrumendi eelõppes juba 3-aastaselt, laulda eri vanuseastmes Saue Poistekooris ja vokaalansamblites, mängida bändides ja orkestris.
KAUAAEGSED KAASTEELISED KRISTIINAST
Harry Illak, Saue Muusikakooli puhk- ja löökpilli osakonna juhataja, Harjumaa Noorte Puhkpilliorkestri dirigent
Kristiina on läbi aegade olnud kui lõuendi ees laia pintsliga kunstnik, kes kiht kihi järel oma nägemust muusika populariseerimisest ja muusikaharidusest järjest täpsemaks maalib. Vaid temaga tihedalt suhtlevad kolleegid on saanud osa täiega ehedatest rõõmudest ka pisemate õnnestumiste korral ning on näinud kunstnikule omast vaevlemist ja piinlemist parimate lahenduste otsingute teedel.
Elviira Alamaa, Saue Muusikakooli poistekoori dirigent
Meil Kristiinaga on päris pikk ühine minevik. Tunneme üksteist juba 37 aastat alates Georg Otsa nimelisse Muusikakooli sisseastumisest.
Meil on palju ühiseid rõõme ja muresid olnud, kuid rõõme on ikka palju enam.
See, et ma sattusin tema alluvaks tööle, oli samuti täitsa juhuslik vestlus.
Me vaatasime koos üht järjekordset laulupeo proovi Tallinna lauluväljakul, kus olin osalemas Tallinna Vanalinna Muusikamaja tütarlastekooriga, mille asutaja-dirigent ma olin.
Sel ajal olid minu pojad alles väikesed ja Tallinnasse proovidesse kulgemine võttis minu jaoks liiga suure aja päevast.
Kristiina meelest tundus tore mõte mind Sauele dirigendiks meelitada, mistõttu siia ma olengi jäänud ja üldse ei kurda.
Rõõmustame mõlemad iga koori toreda esinemise või edu üle ja hoiame väga üksteist ja soovime teineteisele vaid parimat nii elus kui töös.
Aitäh Kristiinale olemast nii armas ülemus! Palju õnne kultuuripärliks saamise eest!
Ulvi Kanter, Saue Muusikakooli teooriaosakonna juhataja
Meie Kristiinat iseloomustab kõige paremini tohutu organiseerimisvõime, väsimatu energia ja pühendumus oma tööle.
Olen aidanud 20 aastat korraldada noorte jazz- ja improvisatsioonifestivali „Visioon", mille peakorraldaja ja eestvedaja Kristiina on.
Sealsed peaesinejad panevad alati muusikainimesed ahhetama, et kuidas on võimalik tuua sellised kuulsad interpreedid meie festivalile, näiteks Eric Marienthal, Jukkis Uotila, Nick Smart ja paljud-paljud teised, aga Kristiina jaoks pole midagi võimatut. See on uskumatu, kuidas ta seda suudab. Ta paneb meid uskuma, et võimatuid asju pole.
Samuti on tema alluvuses meeldiv töötada, ta austab ja peab lugu oma õpetajatest. Tunned, et sind väärtustatakse.
Soovin talle jätkuvalt tervist, energiat ja rõõmsat meelt pikkadeks aastateks.