« Tagasi

Ohtudega ei pea alati leppima, neid saab vähendada

Saue vald on üks neljast kohalikust omavalitsusest, kes on Päästeametile partneriks kodukeskkonnas toimuvate vigastuste ennetamist toetava küsimustiku väljatöötamisel ja testimisel. Projekti tulemusel valmib vigastusriskide hindamist toetav küsimustik koos soovitustega erinevate ohtude vähendamiseks. 
Ühinesime projektiga, kuna nägime selles olulisi võimalusi vähendada vigastuste riski ja tõsta inimeste turvatunnet.
Hindamine võimaldab vaadata kodust olukorda süsteemselt ja terviklikult, aitab paremini märgata ohtlikke asju ja olukordi.
Tänu sellele, et küsimustikule on lisatud probleemide lahendusvarandid, annab see tuge ka olukorra ohutumaks muutmisel. 
Päästeamet on kodunõustamisi Saue vallas läbi viinud jätkupidevalt. 2022 septembriks oli külastusi tehtud 224 (2021 – 273; 2020 – 240).
2022. aastal läbi viidud kodunõustamistest 6 olid nn punase riskiskooriga kodud, 4 kollased (2021. aastal 14 punased, 19 kollased).
Uuest täiendatud küsimustikust saab töövahend Päästeametile, seda saame kasutada ka meie.
Lisaks saab igaüks, kel huvi, kasutada küsimustikku enda või oma lähedaste kodudes olevate ohtlike olukordade leidmisel ja parandamisel. 
2022. aastal sai valmis esmane küsimustik, mida on koostöös täiendatud ja täpsustatud. 2023. aasta algusesse on kokku lepitud Päästeameti ja Saue Vallavalitsuse sotsiaalosakonna ühised nõustavad kodukülastused.
Esmased hindamised ja nõustamised on plaanitud läbi viia osades vanemates sotsiaalkorterites, kuid loodame kindlasti leida ka teisi kodusid, kus on huvi ja valmisolek testimisele kaasa aidata.
Möödunud aasta septembris toimunud avaseminariks kaardistas Päästeamet Saue valla elanike vigastustega seotud haigestumised 2021. aastal, need on välja toodud tabelis.
 
Saue vallas, nii nagu ka Eestis tervikuna on kõige sagedasem vigastuste põhjus kukkumine
Eakate kodus kukkumistega kaasneb risk jääda päevadeks abitusse olukorda, kuna eakad, kes kukuvad, elavad tihti üksi ja neil ei ole lähedasi või naabreid, kellega nad tihedalt suhtleks. Teine sihtrühm, kellele projektis keskendutakse on väikelapsed. 
2023. aasta sügisel projekt lõppeb.
Eeldatavalt on selleks ajaks valminud ja kasutusel hästi läbi mõeldud küsimustik koos lahendusi pakkuvate soovituste ja juhistega. Läbi on viidud koolitusi ja teavitustegevust, sh projektiga seotud teemadest räägitud meedias.
Paraku ei anna see veel kindlust, et loodu ka igapäevaselt hästi toimima hakkab. Selleks, et tehtud tööst tegelikult ka kasu oleks, on vaja, et inimesed oleks nõus kodude hindamisega ja oleks vajadusel valmis ka panustama olukorra muutmisesse.
Kindlasti on asju, mida saab ja peab inimene ise muutma, on asju, milles saavad teda abistada tema lähedased. Kukkumistele mõeldes tuleks liikumisteed hoida vabad, eemaldada või kinnitada esemed, mis võivad saada kukkumise põhjuseks (näiteks vaibaääred), tagada eluruumi eri osades istumisvõimalused, eemaldada lävepakud, paigaldada toetavad käsipuud jne. 
Suur abi on sellest, kui inimesed hoiavad oma suhteid, et on keegi, kes läbi astub või helistab ja küsib, kuidas läheb. On naaber või lähedane, kelle käes on eluruumi varuvõtmed ja hoitakse kinni põhimõttest, et võti ei tohi sissepoole ette jääda. Väga oluline on, et telefon oleks alati kaasas. Kui riskid on suuremad, oleks hea, kui sellel oleks ka häirenupuna kasutamist võimaldav funktsioon.
 
Oleme ka Saue vallas mõtelnud asjadele, millest oleks abi 
Koostöös Eesti Külaliikumisega Kodukant oleme loonud üksildastele võimaluse leida endale vabatahtlik seltsiline.
Vabatahtlik seltsiline on inimene, kes pakub oma aega eakale või erivajadusega inimesele olles talle sõbraks, kellega koos vestelda, jalutada, teha käsitööd, külastada kauplust, käia arsti juures. Peamine on, et seda kõike tehakse üheskoos.
Saue valla kontaktiks on Karin Talalaev (tel 529 9161; e-post karin.talalaev@gmail.com. Võta temaga ühendust, kui oled valmis endale seltsilist võtma või ise seltsiliseks olema.
 
Terviseabi toetus
Saue Vallavolikogu muutis detsembris sotsiaaltoetuste korda, liites terviseabi toetusega ravimitoetuse koos vastava piirmääraga.
Terviseabi toetust makstakse töövõimetoetuse ja riikliku pensioni saajatele, puudega täisealistele ning puudega lapse eest tema vanematele või eestkostjatele juhul, kui sissetuleku leibkonna liikme kohta on alla kolmekordse toimetulekupiiri (600 eurot). 1. jaanuarist 2023 on toetuse piirmäär 440 eurot aastas.
Toetusega hüvitatakse kulu tõendavate dokumentide alusel retseptiravimite, abivahendite ja meditsiiniseadmete ostmisel või rentimisel omaosalus, puuet omavale isikule rehabilitatsiooniteenuse, õendusabi või taastusravi omaosalus ja hambaravi kulud.
Määruse muutmisel lisas volikogu võimaluse taotleda hüvitist eakatele ja puuetega inimestele suunatud andurite ja muude ohutust tõstvate seadmete kulude kompenseerimiseks juhul, kui nende kasutamine tuleneb taotleja erivajadustest või tervislikust seisundist ja on suunatud tema ohutuse suurendamisele ja / või abi kättesaadavusele kriisiolukordades. 
Viimane muudatus võimaldab muuhulgas katta näiteks häirenupu, koduanduri, pliidivalvuri, positsioneerija või muu elektroonilise vahendi kulusid.
Vigastuste vaatest on oluline teada, et abivahendite ja medistiiniseadmete hüvitamise aluseks olevas ministri kinnitatud abivahendite loetelus on eraldi rubriik „Kodu ja muude ruumide sisustus ja kohandused". Nimekirjas on näiteks funktsionaalvoodi, kaasaskantav kaldtee, eriistmed, tugikäepidemed, hingedega tugipuud ja käetoed. Ka nende abivahendite omaosaluse katmiseks saab kasutada terviseabi hüvitist.
 
Küsige julgelt abi
Juhul, kui tervis tõrgub ja enda jaks enam kõigest üle ei käi, on palju abi sellest, kui on oma pereliikmed, naabrid või keegi kogukonnast, kes saab aidata ja toetada. Alati seda võimalust ei ole. Julgustan sellisel juhul täisealisi ühendust võtma oma piirkonna sotsiaaltööspetsialistiga, erivajadusega laste vanematel lastekaitsespetsialisti või erivajadustega laste spetsialistiga. Nende abiga saab läbi rääkida valla ja riigi teenuste ja toetuste võimalused.
 
Me ei tunne kõiki vallaelanikke ja sealjuures ka kõiki abivajajaid
Saue vald on suur vald. Üle 25 000 elaniku tähendab seda, et me teame ja tunneme neid, kellel on meiega toimiv kontakt, kuid ei tunne kõiki vallaelanikke ja sealjuures ka kõiki abivajajaid.
Koroonaaeg näitas ka üsna selgelt, et ei ole ühte head allikat, kust saada üksikute eakate nimekirju.
Siseministeerium saab võtta nimekirja inimestest, kes on üksi aadressile sisse kirjutatud. 2020. aasta kevadel oli Saue vallas selliseid üle 2600.
Põgus pilk nimekirjale näitas aga inimesi, kellega koos elavad tegelikult ka noored või on nimekirjas olijad õnneks ise igati toimetulevad või tegelikult nad ei ela näidatud aadressil.
Üks suur põhjus, miks andmebaasidest võetavatele nimekirjadele ei saa tugineda, on asjaolu, et inimeste rahavastikuregistri andmed ei vasta nende tegelikele elukohtadele.
Aeg-ajalt oleme olukorras, kus inimene meiega kurjustab, miks me teda ei aita, kuigi ta on aastaid vallas elanud.
Valla abi saamiseks on rahvastikuregistri korrektsed andmed võtmetähendusega. Kohalikul omavalitsusel on üldjuhul kohustus abistada teenustega ainult enda elanikke. Ka on valla toetused seotud valla elanikuks olemise kohustusega: sotsiaaltoetustel 6 kuud ja osade toetuste puhul ka taotlemise aasta 1. jaanuari seisuga.
2023 .aasta 1. jaanuaril teeb Sotsiaalkindlustusamet kohalikele omavalitsustele kättesaadavaks puuetega laste andmed ja 1. veebruaril 2023 puuetega täisealiste andmed. Oluline on seejuures, et kättesaadavaks tehakse ainult nende isikute andmed, kellele kohalik omavalitsus abi osutanud ei ole. Kuna paljude puuetega inimestega meil on juba kontakt, siis terviklikke puuetega inimeste nimekirju sellest meile ei teki. 
Meil on sotsiaalhoolekande seadusest tulenev kohustus pärast nimekirjadele ligipääsu saamist võtta ühendust ja selgitada abivõimalusi kõigile nimekirjas olevatele puudega laste vanematele ja sügava puudega täisealistele.
Meil on õigus vaadata raske ja keskmise puudega täisealiste nimekirja ainult juhul, kui me jõuame kõigi nimekirjas olijatega ühendust võtta. Saue vallas elas 2021. aasta lõpus 1287 puudega isikut, neist lapsi 165 ja sügava puudega täisealisi 169.
Loodan väga, et see riigi loodud võimalus aitab meil paremini kaardistada ka teenuste ja toetuste vajadusi ning toimimist ja muuhulgas kaasa aidata ka vigastusriskide vähendamisele, kuid võtmetegur on selles osas kindlasti inimene ise.
 
Marelle Erlenheim
sotsiaalosakonna juhataja
 
Saue valla elanike vigastustega seotud haigestumised 2021. aastal

 

 Välispõhjused

Kokku

Kodus

 Eakad 65+

Kodus

Lapsed 0-4

Kodus

Kukkumised

1830

672 (37%)

311

156

160

98

Eluta mehaanilise jõu toime

1273

606 (48%)

64

39

85

71

Elusolendi mehaanilise jõu toime

265

118 (45%)

23

11

18

16

Juhuslik uppumine ja vee alla vajumine

2

2

0

0

0

0

Muu juhuslik hingamisohustus

5

3

0

0

0

0

Elektrivoolu, kiirguse ja ümbritseva õhu äärmuslike temperatuuride ning rõhu toime

3

1

0

0

0

0

Suitsu, tule ja leekide toime

2

0

0

0

0

0

Kokkupuude kuumuse ja tuliste esemetega

47

28

7

4

13

13

Kokkupuude mürgiste loomade ja taimedega

45

7

11

1

9

1

Juhuslik mürgistus kahjulike ainetega ja nende toime

20

19

5

4

3

3

Kokku

3492

1456

421

215

288

202