« Tagasi

Toiduainetööstus mängib kliimalahendustes olulist rolli

Hinnanguliselt 34% kogu kasvuhoonegaaside heitmetest on põhjustatud toidusüsteemi  poolt.
Jätkusuutlik tootmine, toidukadu, õiglaslik kaubandus ja pakendite ringlusessevõtt on teemad, mis puudutavad kõiki - nii tootjaid kui tarbijaid.
Paulig kontsernina oleme endale eesmärgiks võtnud olla toiduainetööstuses jätkusuutlikkuses esirinnas. Pingutame selles suunas iga päev.
Alates Pariisi kliimakokkuleppest on jõudnud kõigi teadvusesse, et meil ei ole võimalik enam jätkata vanaviisi. Ka toiduainetööstus peab tegema läbi suure muutuse. Pauligina soovime olla siin esirinnas ja tarbijatele suunanäitajaks, innustades tegema jätkusuutlikke valikuid, samas maitses ja kättesaadavuses järeleandmisi tegemata. 
Vastutustundliku ettevõttena oleme endale eesmärgiks seadnud oma süsinikheitmeid 2030. aastaks väärtusahelas vähendada 50% võrra ja enda tegevustes 80% võrra, võrreldes 2018. aastaga.
Igat valikut tuleb hoolikalt kaaluda ja investeerida keskkonda hoidvamatesse lahendustesse. Väärtusahelas on selle edukas alus koostöö.
Oleme uhked selle üle, et 100% Pauligi kohvi on juba praegu pärit tõendatult jätkusuutlikest allikatest.
Kuigi suurem osa kliimamõjudest pärineb tarneahela esimestest etappidest, on meie enda tootmine ja transport jätkusuutlikkuse seisukohalt sama olulised komponendid. Meie eesmärk on muuta kõik meie tehased süsinikuneutraalseks. Seitse meie üheteistkümnest tehasest on juba saavutanud süsinikuneutraalsuse, sealhulgas meie kohviröstikojad Vuosaaris ja Tolkkinenis, mis toodavad kohvi ka Baltikumi turgudele.
Soovime olla ka kohvi transpordis nii Soomes kui Baltikumis võimalikult keskkonda hoidvad. Koostöös Neste ja DSV-ga oleme tänu taastuvtoorainetest diiselkütuse kasutuselevõtmisega suutnud ühe aastaga kohvitranspordis Baltikumis hoida kokku lausa 71 000kg CO2 heitmeid.
 
Pauligi suurim tootekategooria on Tex Mex
Koostöös meie Rootsi tarnija Läntmänneniga suudame tortillade jaoks toota nisu, mille kliimamõju on kuni 30% väiksem.
Saue Santa Maria maitseaine tehases oleme jätkusuutlikkuses võtnud ette mitmeid muudatusi, nagu energiatõhususe parandamine ja jäätmete ringlussevõtt.
Oleme rakendanud maitseainete ja segude hoiustamisel säilituskottide taaskasutussüsteemi, kus igal säilituskotil on peal märgis, mitu korda on seda kasutatud, ning kui kordade arv on täis, läheb kott kasutuselt maha, et oleks tagatud toiduohutus.
Oleme tootmises hakanud sorteerima ja taaskasutama transpordipakendeid, vähendanud tootmises jäätmekoguseid ja sorteerime kõiki tekkivaid jäätmeid.
Energiakulude vähendamiseks oleme erinevad ruumid, mis nõuavad teatud temperatuuri või niiskust, isoleerinud. Kasutame tootmises 100% rohelist elektrit. Samuti loodame, et saame tootmise Sauel lähiajal süsinikneutraalseks muuta.
 
Väheolulised ei ole ka tootepakendid
Meie eesmärk on, et aastaks 2025 oleksid kõik pakendid taaskasutatavad ja 2030. aastaks valmistatud taastuvatest või taaskasutatud materjalidest. Kohvipakendite puhul on osad meie tootesarjad, nagu linnakohvid ja Mundo, juba praegu ligi 50% taastuvatest taimsetest toorainetest tehtud, mille süsinikheitmed on 45% väiksemad, võrreldes fossiilse plastikuga. Edulooks peame ka meie populaarsete kookosjookide ja -koore uusi pakendeid, mis nüüd on saadaval tetrapakkides ning mille heitmed on lausa 81% väiksemad kui varasemate metallpurkide omad. Samm-sammult vaatame üle ka teisi tootekategooriaid, et nende keskkonnamõju vähendada.
 
Toiduainetööstuse suur teema on toidukadu
Suurim osa toiduraiskamisest leiab aset tarneahela alguses, mis on tingitud nii halbadest ilmastikuoludest kui valest hoiustamisest. Teeme oma tarnijatega s tihedat koostööd, et seda kadu juba eos ennetada. Koolitame tuhandeid farmereid jätkusuutlikult põllumajandama. Vaatame protsessi tervikuna ja planeerimine nõudlust koos klientidega, et tootmine ja logistika oleks optimeeritud, et minimeerida toidukadu.
Teeme pikaajalist koostööd Toidupangaga ja suuname ka tarbijaid oma külmkappi teise pilguga vaatama. 
Kui küsida, millist reaalset tulemust kõigi nende keskkonna nimel tehtud tegevustega on saavutatud, siis keskkonnahoiu poole pealt oleme võrreldes 2018. aastaga vähendanud oma kasvuhoonegaaside heidet tänaseks 16% võrra ning jätkame selle vähendamist 50%-ni kuni käesoleva kümnendi lõpuni. Usume, et tänu sellele kõigele suudame anda olulise sammu kliima parandamisse.
 
Fotol: Rainer Tammet. Foto: erakogu
 
Rainer Tammet
Pauligi Baltikumi jaekaubanduse kommertsdirektor