« Tagasi

Alati saab asju veel paremaks teha

Detsember on aeg, mil ilmselt igaüks võtab lõppeva aasta kokku, hindab olnut ja vaatab tulevikku.
Lõppevast aastast meie vallas ja varasemast perioodistki räägib siinkohal enda vaatevinklist  Saue Vallavolikogu esimees Harry Pajundi.
 
Oled olnud volikogu esimees juba 5 aastat. Kuidas meie vallal läinud on?
Tõepoolest, olen sellel auväärsel ametikohal juba viis aastat olnud. Kui lühidalt vastata, siis Saue vallal on selle viie aasta jooksul ikka väga hästi läinud. 
Mäletame väga hästi, millised meeleolud valitsesid ühinemisläbirääkimiste laua taga olnud omavalitsuste inimeste seas. Saue linna enam midagi ei tule, kõik vahendid viiakse mujale. Kernu ja Nissi rahvas oli mures, et see piskugi, mis varem oli oma, viiakse nüüd keskustesse ära. Ja nii edasi ja nii edasi. Õnneks ükski nendest kartustest ei ole tõeks osutunud. 
Oleme ka oluliselt jõukamaks ning seeläbi ka tugevamaks muutunud. Näiteks, kui 2018. aasta eelarves planeeritud tulud olid ligi 32,5 miljonit eurot ja planeeritud kulud 28,9 miljonit eurot, siis 2023. aastaks, ehk siis viie aasta möödudes planeerime tuludeks 57,7 miljonit eurot ning kuludeks 53,1 miljonit eurot.
Eks sellest tulenevalt oleme saanud teha enam-vähem kõike seda, mida meie inimestel kõige enam vaja. Ja eks seetõttu ka meile elama soovitakse tulla.
 
Mis väärib eriliselt esiletoomist vallaelus lõppema hakkaval aastal või varemgi?
Kui nüüd üritada kõike neid investeeringuid ja tegevusi koos väikese seletusega sinna juurde siin ette lugema hakata, siis selles numbris ilmselt teiste uudiste jaoks ruumi ei jätkuks. Küll aga tahaks ära märkida seda, et meie valla haridusasutused on saanud väga märkimisväärsed investeeringud nende viie aasta jooksul. 
Alustaks Turbast, kus uuendati koolistaadion ja tehti kooli rekonstrueerimine. Staadioni said ka Nissi ja Ruila kool.
Riisipere lasteaed sai uued ruumid, toimus Laitse lasteaia laiendamine. Suurem renoveerimise töö võeti ette ka Ääsmäe Põhikoolis.
Seoses uuselamute piirkonna arendustega tekkis vajadus ja läksid käiku Laagri Kooli Möldre maja (lasteaed-põhikool) koos staadioniga ning Kotka lasteaed.
Saue lasteaed Midrimaa sai juurde kaks moodulit uute rühmade tarvis ja kogu õueala uue kaasaegsema väljanägemise.
Paar aastat tagasi valmis Saue Kooli juurde uus spordihoone ning lõppeval aastal rajati koolile juurde uusi klassiruume. 
Tähtsündmuseks kujunes ikkagi Saue Riigigümnaasiumi valmimine Laagrisse. Kui koolihoone rajamist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium, siis valla kanda jäi koolile spordihoone rajamine. 
 
Millega tuleb veel tegeleda?
Ma ei ole ilmselt väga originaalne, kui ütlen, et alati saab asju veel paremaks teha. Vaatamata nendele investeeringutele, mis siiani haridusse on tehtud, valitseb ikkagi veel mõnedes piirkondades lasteaiakohtade puudus.
Viimasest tingituna tuli Saue linnas ajutiselt kasutusele võtta Kütise tänava endised perearstikeskuse, hilisema päevakeskuse ruumid. Rühmade tarvis tehti seal ka vajalikud uuendustööd.
2023. aasta eelarve projektis on Sauele uue lasteaia projekteerimine. Loodetavasti saavad lapsed uue lasteaia mõnusid nautida juba 2024. aastal. 
Siinkohal tahaks tänusõnad öelda eraettevõtjale, kes on südameasjaks võtnud 1,5- kuni 3-aastastele lastele lastehoiuteenuse pakkumise. See on vahest üks paremaid näiteid eraettevõtja ja vallavalitsuse koostööst.
Esmakordselt kaasati piirkondade inimesi kaasa rääkima ning lahendusi otsima oma kodukoha paremaks ja atraktiivsemaks muutmiseks läbi kaasa eelarve. Tähtajaks saabus 58 ettepanekut. Paistab, et meie valla inimesed on hästi sportlikud. Kõikidest piirkondadest tuli ettepanekuid välijõusaalide rajamiseks.
 
Millised on meeleolud volikogus? Kas uued liikmed on aastaga sisse elanud ja kuidas läheb?
Kui kasutada nii-öelda ühe tänase tipp-poliitiku väljendust, siis: „Volikogu meeleolu on töine".
Vastandina Riigikogu talvepuhkusele on Saue Vallavolikogu aastalõpu istungi päevakorras „kuraditosin" hääletamist vajavat punkti ning üks infopunkt arupärimistele vastamiseks.
Päevakorra vahest tähtsaim on 2023. aasta eelarve esimene lugemine. Eks sellest hakkab sõltuma, mis vallas järgmisel aastal toimuma hakkab.
Tundub, et enamus uutest liikmetest on hästi oma esinduskohustustesse sisse elanud. Vähemalt esinemisjulgusest ja küsimuste esitamise oskusest võib seda välja lugeda. Aga eks sisseelamisele on kaasa aidanud ka oma erakonna või valimisliidu staažikamad liikmed. 
Ühe tänase volikogu noorliikme initsiatiivil üritatakse ellu kutsuda Saue Valla Noortevolikogu, mis peaks siis tegutsema hakkama suure volikogu juures.
Lõpetuseks soovin kõikidele ilusat aasta lõppu ning parimat uueks aastaks! Olge hoitud!
 
Foto: erakogu