« Tagasi
Vibulaskja Aksel Tähepõld läheneb tulemustega jõudsalt koondise normidele
15-aastane Aksel Tähepõld vibuklubi Sagittarius Saue treeninggrupist laseb U18 vanuseklassis plokkvibu ja on 2022. aastal sel võistlusalal olnud selgelt parim U18 klassi noormees.
Aksel läheneb tulemustega jõudsalt koondise normidele. Tal on U18 vanuseklassis ette näidata esikohad noorte meistrivõistlustel ja karikavõistlustel. Maastikuvibulaskmise MM-il tuli ta pronksmedalile. Lisaks vibulaskmisele on Aksel saavutanud väga häid tulemusi jooksualadel. Saue treeninggrupis on harukordsed multitalendid kokku saanud
Aksel jõudis vibulaskmiseni 2018. aasta sügisel sõbra kutsel, kes juba käis vibutrennis. Aksel oli siis just saanud just 11-aastaseks ning paistis kohe silma eesmärgipärase ning sportliku suhtumisega.
Alustasime esimesel aastal sportvibuga, kuid see osutus parajaks katsumuseks. Üleminek plokkvibule oli ülimalt õige valik ja iga aastaga on tulemused järjekindlalt paremaks läinud.
Et oma eeldusi realiseerida, tuleb üksjagu harjutada. 2-3 erialast treeningut nädalas, millele saab individuaalselt alati juurde lisada sobivaid harjutusi ja teisi spordialasid.
Vibulaskmises võtab erinevate oskuste omandamine aega. Pidevalt neid täiustades ja kombineerides saab kogu aeg osavamaks. Oskustele lisaks tuleb tegeleda jõuvastupidavuse ja koordinatsiooniga. Jõudu aga hakkab noortel rohkem juurde tulema pärast 14. eluaastat.
Eelnevat kokku pannes võib järeldada, et parimaid tulemusi saab teha pärast 15-16-aastaseks saamist ja aastatepikkust harjutamist. Aksli näitel - 4 aasta pikkune tõsine töö tulemuste nimel.
Vibulaskmises on esimene eesmärk saada selgeks laskmise oskused, mida on kokku 40 ringis. Kui need on lihasmälus olemas, saab rakendada tugevamat jõudu.
Pärast oskuste ja piisava füüsilise jõu omandamist muutub vibulaskmine ühtäkki aga psühholoogiliseks spordialaks. Tipptasemel laskmine sisaldab väga palju psühholoogilisi aspekte. Mõnikord on sellest lävest üle saamine raske ja viib loobumisteni.
Tegelikult oleks siin aga väga head võimalused õppida ennast tundma, õppida ärevuse ja pingega toime tulema.
Vibulaskjatega teevad koostööd ka spordipsühholoogid ja kasutame näiteks materjale, mis on kergesti kättesaadavad lehel www.peatreener.ee.
Vibusport on väga erinevaid võimeid rakendav spordiala. Sobib väga erinevas eas harrastamiseks. Sageli on koos harjutamas erinevate põlvkondade esindajad ühest perekonnast. Näiteks vanaema oma lapselapsega. Aluseks on tahe, et ületada ettetulevaid ebaõnnestumisi ja raskusi. Erinevate vibuklasside vahel liikudes saab leida endale sobiva.
Trennidesse võtame tavaliselt 11-12- aastaseid ja vanemaid noori. Ka 14-16-aastased noored on paari-kolme aastase harjutamise järel tulnud oma vanuseklassis siseriiklikel tiitlivõistlustel esikolmikusse või lausa koondisesse.
Aksel Tähepõllu selle hooaja tulemused
- 2022 Eesti noorte siseMV-l vibulaskmises U18 II koht
- 2022 Eesti noorte karikavõistlustel vibulaskmises U18 I koht
- 2022 Eesti noorte MV-l vibulaskmises U18 I koht
- WFAC 2022 ehk maastikuvibulaskmise MM-il juunioride vanuseklassi III koht
Maastikuvibulaskmise MM-il tuli Aksel Tähepõld pronksmedalile.
Treener Jaanus Gross ja Aksel pärast autasustamist. Fotod: erakogu
Jaanus Gross
treener