« Tagasi
Korduma kippuvad küsimused biojäätmete kogumise ja sorteerimise kohta
100 biojäätmete konteinerit, mida vallamajast kampaania käigus sai tellida, on leidnud endale kodu. Et aga iga uus toimetamine tekitab küsimusi, leiate allpool korduvatele neist vastuse.
Ja biojäätmetest on põhjust rääkida: 35% meie tekitatavatest jäätmetest moodistavad biojäätmed ja nende eraldi kogumine muutub järgmisest aastast kohustuslikuks.
Küsimustele vastavad AS-i Ragn-Sells kommunikatsioonispetsialist Marion Leetmaa ning Saue valla keskkonnaspetsialistid Marleen Leht ja Birgit Panksepp.
Mida ma pean tegema, et pärast konteineri saamist Ragn-Sellsist biojäätmete äraveoteenus tellida?
Äraveoteenuse saab mugavalt tellida Ragn-Sellsi iseteenindusest www.ragnsells.ee/iseteenindus.
Teenust tellides tuleb märkida, et mahuti on juba olemas.
Kui iseteeninduse kasutamine mingil põhjusel ei õnnestu, võib tellimuse esitada ka e-maili teel, kirjutades info@ragnsells.ee, või telefonil 606 0439.
Mis on biojäätmed ja mis mitte? Mida tohib ja mida ei tohi konteinerisse panna?
Biojäätmed on puu- ja köögiviljad ning nende koorimisjäägid, pagaritooted (leib, sai jmt), liha- ja kalajäätmed, kohvi- ja teepuru koos paberfiltriga.
Mahutisse võib vähesel määral panna ka määrdunud pappi ja paberit, pabermassist munakarpe, majapidamispaberit ja pabersalvrätikuid ning toataimi (sh muld ja lõikelilled).
Biojäätmete mahutisse ei tohi panna vedelikke (piimatooted, supid, toiduõli jms), tolmuimejakotte, kiletatud või vahatatud pinnaga paberit, ühekordseid toidunõusid ja -pakendeid (ka biolagunevaid), tekstiili ja nahka, suitsukonisid, metall-, plast- ja klaaspakendeid ning ohtlikke jäätmeid (nt ravimid).
Kui mõne jäätme puhul tekib siiski küsimus, kas see on biojääde või mitte, soovitame alla laadida sorteerimist lihtsustava äpi RagnCycle, mis on saadaval nii Apple Store's kui Google Play's. Toksid jäätmeliigi lihtsalt sisse ja saadki teada, kuhu see panna.
Sorteerimisjuhendi võid kinnitada näiteks külmikule. Erinevad juhendid on leitavad www.ragnsells.ee/sorteeri või Saue valla kodulehelt.
Kuidas on mul mõistlik biojäätmeid koguda ja konteinerisse viia?
Parim, mida teha saab, on kallata biojäätmed lahtiselt biokonteinerisse. Kasutada võib ka biolagunevaid või paberist kotte.
Kui ostate biolagunevaid kotte, jälgige, et need oleksid 100% taimsest toormest (komposteeritavad).
Kindlasti ei tohi jäätmeid konteinerisse panna tavalises kilekotis - ei lagune - ega läbipaistmatus või mustas kotis: tekib kahtlus, et tegu on olmejäätmetega, ja mahuti jääb tühjendamata.
Kas komposteeritava koti konteinerisse annab ja vahetab Ragn-Sells?
Jah, vooderduskoti saab anda Ragn-Sells. Kui elamul on olemas postkast, saab selle saata postkasti. Saatmine on tasuline teenus ja maksab 1,80 eurot.
Kotile saab aga ka ise järele minna Ragn-Sellsi Tallinna kontorisse (E-N kell 8-17).
Koti vahetamine on tasuline. Kuni 140-liitrise biolaguneva koti vahetamine maksab 3,52 eurot.
Kui tellite vooderduskoti vahetuse Ragn-Sellsist, paigaldab selle ettevõtte töötaja pärast konteineri tühjendamist.
Valla keskkonnaspetsialistid soovitavad osta poest biolagunevate kottide rulli ja see ise konteinerisse paigaldada pärast iga tühjendust. Selliselt hoiab tarbija igakuiselt kokku mitmeid eurosid.
Kas biojäätmete äravedu on tasuline või tasuta?
Biojäätmete mahuti tühjendamine on tasuta, kui selles ei ole Ragn-Sellsi paigaldatud vooderduskotti.
Hinnasilt on aga küljes tühisõidul – juhul, kui mahuti sisaldab sobimatuid jäätmeid, mahutit ei ole veopäeval väljas, ligipääs mahutile on takistatud või konteineri kotti paigaldab prügiauto juht (vaata eelmist küsimust).
Kui sagedasti konteinerit tühjendatakse?
Biolagunevate jäätmete konteinerite tühjendamine toimub 7- või 14-päevase intervalliga. Endale sobiva valiku saab teha iseteeninduses (www.ragnsells.ee/iseteenindus).
Keskkonnaspetsialistid soovitavad konteinerit siiski korra nädalas tühjendada, sest biojäätmetes toimuvad „elu" protsessid ja et konteiner ei läheks haisema, on seda mõistlik tühjendada võimalikult sagedasti. 14 päeva konteineris seisvad biojäätmed lagundavad vooderduskoti ja konteinerit peab pärast igakordset tühjendust pesema.
Järgmisest aastast muutub biojäätmete sorteerimine kohustuslikuks. Kui ma nüüd valla korraldatud kampaania käigus konteinerit ei saanud, kuidas edasi – kas on võimalik rentida või osta?
Jah. Ragn-Sells pakub kvaliteetseid põhjamaisesse kliimasse sobivaid konteinereid nii ostmiseks kui rentimiseks. Konteinereid saab vajadusel osta ja rentida samuti meie iseteeninduses.
Väljaostmisel maksab 80-liitrine konteiner 47,48 eurot. Kuu rendihind on 1,6 eurot.
Et konteineri eeldatav eluiga on enam kui 15 aastat, soovitavad valla keskkonnaspetsialistid tänases turusituatsioonis osta konteineri soodsalt ehitus- või aianduspoest.
Saue valla keskkonna spetsialistid soovitavad
- Biojäätmete konteineri vooderduskotti ja selle vahetust ei pea tellima tasulise lisateenusena Ragn-Sellist. Kotte on võimalik osta kaubandusest soodsama hinnaga. Jälgida tuleb, et kotid, mille ostate, on 100% komposteeritavad ja biolagunevad.
- Kasutama ei pea ühte suurt vooderduskotti. Jäätmeid võib koguda ka väiksematesse biolagunevatesse või paberkottidesse ja need nii konteinerisse viia.
- Soovitatav on tellida konteineri tühjendus 7-päevase intervalliga.
- Müügil on ka haisulukuga kaaned erineva suurusega biojäätmete konteinerile – ka 80-liitrisele – ja sama filtriga varustatud biojäätmemahutid kööki.
Eriti soodne nipp!
Konteineri soetamine ei ole ilmtingimata vajalik, kui kinnistul on biolagunevate toidujäätmete sorteerimine tagatud kinnises aunas. Aia-haljastusjäätmeid võib komposteerida ka lahtises aunas.
Biojäätmete konteinerid vallamaja juures omanikke ootamas. Foto: Birgit Panksepp