« Tagasi
„Ukraina sõbra“ näitusel Balti jaama turul räägivad oma lugu Saue linna asumiselts ja Sirli Nõmme
Balti jaama turul on avatud fotonäitus „Minu Ukraina sõber", mille iga pilt jutustab loo sõprussuhtest, mis on alguse saanud kodust lahkuma pidanud ukrainlaste aitamisest.
Kümne abistaja fotod ja isiklikud lood on valitud Eesti Rahva Muuseumi rahvalugude lehele www.rahvalood.ee laekunud lugude seast.
Nende kümne loo sekka osutusid valituks kaks meie kogukonnast - mingem näitust uudistama!
Loos "Meie Saue ukrainlased", räägib Saue linna asumiselts, kuidas nad linna jõudnud sõjapõgenikega kontakti leidsid, kohtumisõhtu korraldasid, neid esmavajalikuga abistasid, eesti keele kursuse korraldasid ja töökohti aitasid otsida. Üheskoos on korraldatud heategevuslikku ukraina kohvikut, vareenikute õpituba ja rahvakultuuripeol Saue Sõlg olid ukrainlased vabatahtlikena abiks.
Kui vallavalitsus Ukraina lastele Saue Noortekeskuses päevakooli avas, olid teretulund laste vaba aega sisustama vabatahtlikud. Üleskutsest haaras kinni Sirli Nõmme, kes muutis klassiruumi kord nädalas laboriks.
Loos „Ukraina laste klassiruumist sai labor" Sirli räägibki, kuidas ta Ukraina lastele kord nädalas teadusringi tunde läbi viis. Selliseid, kus kuivade valemite kirjutamise asemel saab oma käega katseid teha ja ise tulemuses veenduda.
Kampaania "Ukraina sõber" kuulutasid juunis välja Sotsiaalkindlustusamet, Sotsiaalministeerium ja Eesti Rahva Muuseum. Veebilehele www.rahvalood.ee on igal soovijal võimalik lisada isiklik lugu Ukraina sõprade abistamisest. Lugude kogumise peamine eesmärk on inspireerida teisi aitama.
Rahvalugude veebilehel on praeguseks isiklikke lugusid jaganud nii eestlased, ukrainlased kui venelased. Lugusid on tulnud igas vanuses inimestelt, aga ka näiteks koolidelt ja kirjastuselt. Ühtekokku sai artikli kirjutamise ajal tutvuda 45 eripalgelise looga, aga neid tuleb kindlasti juurde.
Foto: Joosep Jürisson
Sirje Piirsoo
sirje.piirsoo@sauevald.ee