« Tagasi

Peakorraldaja: „20 aastat toimunud Vanamõisa käsitöölaada teeb eriliseks see, et see on n-ö kogukonna toode“

2003. aastal toimus Vanamõisa küla kogukonna eestvedamisel esimene Saue valla suur kogupere suvelõpu pidu, et ühendada ühistegevusega valla kogukonda. Sel aastal toimub Vanamõisa käsitöölaat koos suvelõpupeoga seega juba 20. korda.

See käsitöölaat ja suvelõpupidu on aastatega kujunenud üheks suurimaks Harjumaal toimuvaks traditsiooniliseks laadaks ja väikse juubeli puhul uuris lehetoimetaja tegijatelt, kuidas see üritus on ajas arenenud. 

Mis on olnud võtmetegurid, et üritus on 20 aastat turul püsinud ja ellu jäänud?

Mina hakkasin sündmust „Suur suvelõpupidu ja Vanamõisa käsitöölaat" vedama 2008. aastal, ma loodan, et ei eksi, et samast aastast sai sündmus lisanime käsitöölaat ning algas iga-aastane süsteemne töö kogu sündmuse ettevalmistamisel.

20 aastat, millest mina olen seda vedanud 14, on äärmiselt värvikad. Mõelda vaid, kui palju ägedaid tegemisi on sinna mahtunud! Hetkel kohe meenuvad meeletud järjekorrad Arnoldi korraldatud benji-hüpetel, mis algusaegadel oli Eesti mõistes täielik „vau". Peaesinejad, kes on publikule meeldinud, Kulinaarne Tsirkus, populaarsed Saue valla külade talendivõistlused, piimatelk, 1200 ruutmeetrit ostjaid pungil täis Eesti toidu telk või siis kolm päeva järjest sadanud vihm enne laata, nii et kogu plats oli mudane. Või siis viimased kaks aastat korraldust koroonapiiranguid arvestades. Igav ei hakka!

Eestlased on laadarahvas ja lisaks laadale ootab külastaja mõnusat vaba aja veetmise võimalust pere ja sõprade seltsis. Vanamõisa käsitöölaat on Eesti üks suurimaid laatasid, kus põhirõhk on kvaliteetsel käsitööl ja Eestis kasvatatud, valmistatud ja toodetud toidukaubal. Kvaliteetse laadakultuuri arendamine ja au sees hoidmine toob igal aastal kohale kauplejad üle Eesti.

Nii on iga-aastaselt esindatud meie laadal sibulamüüjad Peipsi äärest, põhjaranniku kalamehed, sepad Läänemaalt, saunameistrid Saaremaalt, ökotoidu pakkujad Viljandimaalt ning muidugi meie parimad käsitöö ja toidukauba pakkujad Harjumaalt.

Meie eesmärk on pakkuda midagi igale külalisele, alates pisimaist kuni suuremateni, terve päeva jooksul hulgaliselt lahedat tegevust, et üheskoos ja positiivses võtmes suvele punkt panna ning eestimaisele sügisele taas vastu astuda.

Käsitöölaada teeb eriliseks seegi, et ta on nn kogukonna toode, kuhu on pannud osakese oma hingest erilised inimesed, kes on aastaid augustikuu teisel poolel alati kambas olnud. Neid inimesi, tänu kellele oleme suutnud Vanamõisa käsitöölaata tegevana hoida, on olnud sadu. Iga pisike panus on aidanud luua head tervikut ja jätkusuutlikku traditsiooni.

Olulist rolli mängivad ka pikaajalised sponsorkoostööd nii kohalike kui ka Eesti suurmate ettevõtetega. Erilised tänusõnad lähevad Saue vallale, PRIA-le ja Nelja Valla Kogule, tänu kellega koostöös oleme saanud arendada Vanamõisa vabaõhukeskust Saue vallas selliseks ägedaks kohaks, kus suuri sündmusi korraldada.

Suur kummardus kõigile, kes nende aastate jooksul on meiega olnud!

20. juubeliaastale ja taasiseseisvumispäevale pühendatud kontserdil esineb eriprogrammiga ansambel Metsatöll koos Eesti rahvusmeeskooriga, dirigent Rasmus Erismaa. Täpne programm on leitav www.käsitöölaat.ee.

KATRIN KRAUSE, peakorraldaja

 

Miks peaks inimene tulema Vanamõisa käsitöölaadale?

Käsitöölaada teeb eriliseks see, et igal tootel võib olla oma lugu ja meistri emotsioon juures. Inimesed on järjest teadlikumad ja tahavad kvaliteetset  toodet. Laadalt saab seda kõike. Lisaks on laadarahvas lihtsalt üks tore rahvas. Annavad pealekauba hea tuju koju kaasa. Kui laadaline juba kodunt välja sõidab, siis tahab ta peale ostlemist veel midagi. Just seda pakubki käsitöölaat - võimalust suhelda otse tootjaga ja hinda kaubelda, värskes õhus einestada ja muidugi meelelahutust. Oluline on kindlasti ka asukoht.

PILLE VARE, KÄSITÖÖLAADA  KAUPLEMISPINNADE PROJEKTIJUHT

 

Mis on Sind korraldajate pundis aastaid hoidnud?

Nii hea küsimus, et ega oskagi midagi vastata… Ei tea isegi. Tavatsen ikka nimetada Vanamõisa vabaõhukeskust oma teiseks koduks, eks siis sellest ka kohusetunne sealsete tegemiste ja seal peetavate ürituste vastu. Meeskond on tore, hea on olla osake sellest ja anda oma panus sellise suurürituse kaudu koduküla tutvustamisel. Et just meie Vanamõisa on see, kus kena palkidest laululava ja kus toimub üle-eestiline käsitöölaat. On ju Vanamõisa kõige rohkem esinev külanimi Eestis – neid on tervelt 12.

URMAS KOHVER, MAJANDUSJUHT, ÜLDTEHNILISED LAHENDUSED

 

Mis on Sind aastaid korraldajate pundis hoidnud?

Vanamõisa laada korraldustiimiga ühinesin 13 aastat tagasi, kui esimest korda oli laada alal Eesti toidu telk. Selle raames toimusid toiduetendused, kus  laadakülastajatele sai tutvustatud Eesti parimaid peakokkasid, kes jagasid oma nippe, kasutades kohalikku toorainet. 2017. aastal tõime Vanamõisa laadaalale BBQ festivali, kus toimusid Eesti meistrivõistlused BBQ-s. Tänaseks on saanud BBQ festivalist rahvusvaheline võistlus,  kus võistlustöid hinnatakse  Kansas  City Barbecue Society reeglite põhjal. 

Ma imetlen laada korraldustiimi, kes igal aastal tuleb oma teiste tegemiste kõrvalt kokku ühe suurürituse jaoks. Alustatakse juba kuid varem ettevalmistustega, et luua midagi erilist kogu hingest ja südamest. Sünergia, mis inimeste vahel tekib, on nii võimas, et see lausa kutsub uuesti seda läbi tegema ja kogema.

KAJA TAMMSALU, BBQ ALA JUHT