« Tagasi

Isegi kui mingi signaal on, siis eesti mees mõtleb, et ju see läheb üle

Sauevallakas Allan Muuk on täheldanud, et mehed peavad end tihtilugu võitmatuteks. Kui organism annabki märku, et kuskilt valutab või toimub kehaga midagi tavapäratut, siis mees loodab, et see läheb iseenesest üle, ta ei hakka sellepärast veel arsti juurde minema.

Allan mattis mõne nädala eest hea sõbra. Ta nendib, et ilmselt ka sõber eitas fakte, arvas, et saab ise asjast üle. Aga ei saanud. „Mis ma tahan öelda, on see, et ma olen nüüd mõistnud, kui palju rääkimata jutte jääb üles, võimalusi, mida koos oleks võinud veel teha. See paneb tõsiselt mõtlema, miks mehed ei mõtle oma tervisele. Kui karjuvat vajadust ei ole, siis arsti juurde ei minda," ütleb Allan.

Ta usub, et tegelikult annab ju tervis märku, kas valuga või muudmoodi, ja et seda tasuks märgata. Kõige lihtsam viis enda eest hoolitseda on mingi regulaarsusega oma organismi auditeerida. „Ega mina ka ei ütle kõikidele pahedele ei, aga ma siiski vaatan, mida ma söön, käin jõusaalis, see teema on mulle oluline," märgib Allan.

Kord aastast püüab ta perearstile jõuda ja kõik profülaktilised analüüsid ära teha. Tõsi, ta möönab, et paljudel pole oma perearstiga head klappi, pigem arvatakse, et ah, mis ma lähen tüütama. Allani jaoks ka pole meestearsti juures käimine võõras, enese testimine annab talle kindlustunde.

Ta möönab, et ega isekeskis mehed tervisest väga ei räägi. Koroonaajal, jah, tuli vaktsineerimine jutuks, aga seda, et keegi pubis istudes küsiks sõbralt, kas sa eesnäärme kontrollis oled juba käinud, seda naljalt ette ei tule. „Tunnistan ausalt, ega mina ka ei ole seda jutuks võtnud. Aga peaks," muutub mees konkreetseks. Sellepärast oli ta ka vallalehega valmis oma mõtteid jagama.

Allanil on just värske kogemus, et lähevad täies elu- ja loomejõus mehed. Selline asi võib tabada väga ootamatult. „Tuleks teadlikult kinni haarata igast võimalusest oma tervist kontrollida," soovitab Allan väisata sobivasti Sauele kohale tulevat meestebussi.