« Tagasi
Seeniorteatri uus lavastus esietendus päevakeskuse uutes ruumides
Saue Päevakeskus kolis suve algul Saue linnas uutesse värskelt remonditud ruumidesse aadressil Tule tänav 7 ja võtab seal enda alla terve esimese korruse.
On suur saal, on kontoripool, on tööruumid maja perenaisele ja hooldustöötajatele, kangastelje- ja käsitöötuba, nõupidamiste ja ringitööruumid, pesupesemis- ja duši all käimise võimalus. On oma tuba Saue linna invaühingule ja EELK Saue Pauluse kogudusele.
Maja teisel ja kolmandal korrusel on sotsiaal- ja munitsipaalkorterid, ühtekokku 20. Soklikorruse keldris panipaigad ja mõni väiksem rendipindki.
Põhjaliku remondi käigus sai Tule 7 uue katuse, korraliku soojustuse ja värske välisilme, uued aknad ja uksed, rekonstrueeriti elektri-, ventilatsiooni-, vee- ja kanalisatsioonisüsteem, remonditi korterid.
Majas on nüüd lift, mis on suureks abiks liikumispuudega inimestele, et külastada mugavalt päevakeskust või jõuda koju kõrgematel korrustel.
Tule 7 hoone rekonstrueerimise maksumuseks kujunes pisut enam kui 1,4 miljonit eurot. Projekti osaline rahaline toetus tuli siseriiklikust kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhusaks muutmise meetmest. Tõid teostas Megaron-E AS, ehitusjärelevalvet ATLM Group OÜ. Rekonstrueerimisprojekt valmis Eesti Ehitusprojekt OÜ büroos.
Tule tänav 7
Hoone ehitati 1980-ndate keskpaigas Saue EPT ühiselamuna. 90-ndate esimeses pooles kolis maja esimesele korrusele linnavalitsus, mis laienes aastate jooksul teisele ja kolmandale korruselegi maja kitsamas tiivas. Laiema tiiva teisel ja kolmandal korrusel olid sotsiaalkorterid.
Pärast nelja omavalitsuse ühinemist 2017. aasta sügisel töötas hoones vallavalitsus kuni uue vallamaja valmimiseni Keskuse pargi veerde 2020. aasta septembris.
Tule 7 keldrikorrus oli 1998-2011 koduks noortekeskusele, enne kui neile EL-i rahastuse toel Koondise tänavale uus uhke maja kerkis.
Värskeilmelise Tule 7 hoone esimesel korrusel tegutseb nüüd päevakeskus. Teisel ja kolmandal korrusel on sotsiaal- ja munitsipaalkorterid. Lift on otse trepi kõrval. Foto: Sirje Piirsoo
Päevakeskuse uue saali pühitses sisse Saue Seeniorteatri uus etendus
Suure suve eel sai lavaküpseks Saue Seeniorteatri pika pealkirjaga humoorikas etendus „Mitu muinasjuttu koos ehk inimene leiab sõbra või neli naist ja mees".
Näidendi autor on vaimuka sulega Eve Vehman, Von Glehni Teatri stuudiotes teatrit õppinud ja lõpuks ise teksti looma hakanud daam.
Eve tekstis pakuvad muinasjuttudest tuttavad motiivid rõõmsat äratundmist ka kaasaja kontekstis. Kolm karu ja Lumivalgeke, Tuhkatriinutki sekka, kui esietendusele tagasi mõelda.
Näidendi lavastas Rednar Annus, kes ütleb, et ta on Saue vallas näiteringe juhtinud juba päris pikka aega. „Küll Laagri kooli näiteringi, küll Saue valla Mänguteatrit, nüüd siis Saue seeniore. Tee on tuttav ja ei rohtu," lisab ta ja kirjeldab, et hobiteatris õpitakse tasapisi ja nii, et tegevus veel lusti ja kooskäimise rõõmu pakuks.
Nii sai trupp 2022 jaanuaris teksti kätte ja tegeles teemaga esietenduseni kord nädalas poolteist tundi.
Rednar Annuse sõnul on seekordne näidend lühem ja hõlpsam õppida võrdlusena seeniorteatris mängitud lavastusega „Limonaadi Ets", mille autor on Erki Aule.
Lavastaja lisab, et näidendi autoril on huumorimeelt ja Saue seeniorteatris ei kõhelda vigurit teha. Sel korral tegid laval vigurit Tiina Univer (eit Linda), Liivi Lents (eit Eevi), Milvi Metsoja (eit Milvi), Airi Liiva (eit Marta) ja Enn Kasemaa (vanamees Kusti).
„Minu meelest peab näitemängu olema tore nii vaadata kui ise teha ja et me oleme juba korra oma tööga lavale jõudnud, tundub, et ka näitlejatepoolne usaldus on mul saavutatud. See teeb harjutamise lihtsamaks ja üksteisest on kergem aru saada," arvab Rednar Annus ja lisab, et oma sõpradele ja naabritele ongi kõige vahvam teatrit teha. „Nii on see ka kogukonnateater. Saue naiste lauluansambel Rukkilill Tõnu Kangroni juhendamisel lisas oma viisidega vürtsi ja lava kujundasime kohapeal tehtust. Nii ongi äge."
Saue Seeniorteater
Saue Seeniorteater alustas tegevust 2016. aastal. Lavastaja oli Virko Annus. Algul olid väiksemaid sketšid. 2017 aprillis esietendus Andrus Kivirähu „Uljas neitsi", millega esineti 18 korda ja käidi Toris harrastusteatrite festivalil. Saadi ka mitmeid auhindu.
2018. aastal tõi seeniorteater lavale Mihkel Seedri „Kaks mängu linnaparkides. Ärtumäng ja potimäng". Võttis sellega osa Harjumaa ja Saaremaal toimunud harrastusteatrite festivalist. Jällegi leidis äramärkimist näitlejate ja lavastaja hea töö.
Viimane etendus Virko Annusega oli Urmas Vadi „Kohtumine trompetis" aastal 2019.
2020 tuli lavastajaks Rednar Annus. Lavaküpseks sai Erki Aule näidend „Limonaadi Ets", millega astuti üles ka Kosel toimunud festivalil. Paar osatäitjat pälvis aukirja.
2021-2022 juhendas teatrit Härmo Saarm. „Lambasihver" etendus päevakeskuses 2022. aasta jaanuaris. Seejärel jätkas teatri juhendamist Rednar Annus.
Ees vasakult Rukkilille juhendaja Tõnu Kangron, Airi Liiva, lavastaja Rednar Annus. Seisavad vasakult ansambel Rukkilill, Milvi Metsoja, Tiina Univer, Liivi Lents, Enn Kasemaa ja näidendi autor Eve Vehman.
Päevakeskuse avamisel astusid teiste seas üles Senjoriitad. Fotod: Sirje Piirsoo
Sirje Piirsoo