« Tagasi
Laine Villenthal - Eesti esimene ordineeritud naiskirikuõpetaja
Nissi kiriku muusikafestivali algusesse jääb meie koguduse selle suve tähtsündmus, kui tähistame Nissi kihelkonnast pärit kirikuõpetaja Laine Villenthali sajandat sünniaastapäeva.
Laine Villenthal sündis Ellamaal Saapa talus 29. juunil 1922. aastal. Temast sai Eesti esimene ordineeritud naiskirikuõpetaja - eelkäijaks ja eeskujuks paljudele.
Laine usuelu oli väga sügav ja seeläbi oli tal ka eriline side Jumalaga, keda ta jäägitult usaldas. Laine lootis alati ja kõiges Jumala peale. Ta lasi Jumalal end elus juhtida ja teadis, et kõik, mis Jumal teeb, on hea ning iga asi tuleb kasuks neile, kes Jumalat armastavad.
Jumal ei kutsunud Laine Villenthali lihtsalt oma järgijaks, vaid Jumalal oli talle eriline ülesanne: Lainest pidi saama kirikuõpetaja. Paraku oli sel ajal, mil Laine teoloogiaõpinguid alustas, sügav ja ususallimatust sisendav nõukogude aeg.
Teisalt olid kirikuõpetajateks eelnevate aastasadade jooksul ka Eestimaal olnud vaid mehed.
Ent usuelu järjepidevuse eest hoolitsesid needki vähesed vaimulikud, kes võimude vaenulikkusele vaatamata truult oma ametit pidasid.
Ühel õnnistusrikkal hetkel otsustas tolleaegne peapiiskop Jaan Kiivit sen, et kauges Lõuna-Eesti asulas Missos vajatakse jutlustajat, ja lähetas sinna noore Laine Villenthali. Nii tegigi Laine seal kümme pikka aastat jutlustajana Jumalariigi tööd.
Seejärel saadeti Laine Pindi kogudusse, mis oli kirikuõpetajata, et ta teeniks sealgi jutlustajana ning peaks jumalateenistusi ja talitusi. Pindi inimesed nägid Laine piiritut armastust Jumala, Pindi inimeste ja oma töö vastu ning tegid kirikuvalitsusele ettepaneku, et Laine Villenthalist saaks nende õpetaja ja hingekarjane.
Kirikuvalitsus võttis kaalumiseks ja kaalutlemiseks aega ja tegi viimaks otsuse: naisi võib kirikuõpetajateks ordineerida. Kuna Pindi kogudus oli palunud Lainet, kes oli oma tegevuse ja pühendumusega juba laiemaltki tuntud ja tunnustatud, endale õpetajaks, ordineeriti ta Tallinna Toomkirikus 16. novembril 1967.
Temaga koos pühitseti kirikuõpetajaks teinegi legendaarse kuvandi pälvinu: Läänemaalt Ristilt pärit tulevane Ida-Harju praost ja viimase eluetapi Ruhnu kirikuõpetajana teeninud Harri Rein.
Laine Villenthalist sai esimene naine, kes Eestis kirikuõpetajaks ordineeriti. Esimese naisterahva ordinatsioonini Soomes kulus veel enam kui kümme aastat ning Saksamaalgi ei olnud veel ühtegi naist kirikuõpetajaks pühitsetud.
Laine Villenthal pühendas kogu oma elu Jumala ja inimeste teenimisele. Tema päevad olid täidetud palvetega ja tulvil hoolitsust oma koguduse eest.
Pindi koguduse rahvas armastas Lainet väga. Sealse koguduse õpetajaks saades oli Laine 45-aastane ja ta lõpetas oma teenistuse Pindi koguduses 81-aastasena.
Nendesse aastatesse mahub laialdane tegevus hingekarjasena. Pindi koguduse kõrval ka Vastseliinas ja Petseris, kirjanduslik tegevus, põhjalik tegelemine kirikutekstiilidega ning eelkõige hooliv ja lähedane suhe kõigi nende sadade ja tuhandetega, kes tema abi vajasid ja keda ta kuni kõrge eani väga hästi mäletas. Kuid Jumala seatud rajad juhtisid Laine viimaks taas sünnipaika.
Pindi koguduse inimesed aitasid Lainet kolimisel, kui ta tuli tagasi oma kodukanti Nissi ja asus elama vennastekoguduse palvemajja.
Nissi kirik oli Lainele armas juba lapsepõlvest peale. Nissi kirikumõisas oli Laine ristitud, Nissi kirikus saanud oma leeriõnnistuse.
Paljud Laine luuletused räägivad Nissi kirikust. Suur osa tema luuletustest on loodud lauludeks ja uue viisi on saanud kümned luuletused nendegi seast, mis algselt lauludeks mõeldud ei olnudki.
Vaid kaks Laine lauludest on jõudnud kiriku laulu- ja palveraamatusse. Nissi koguduses aga lauldakse Laine laule palju rohkem - nii tema enda valitud kui Jaan Vaidla loodud viisidega.
Laine 100. sünniaastapäeva aga tähistame mälestuskontserdiga, kus orelit mängib Laine vennapoja tütar Ulla Krigul.
Laine laulud kõlavad kirikumuusika festivali kolmel esimesel jumalateenistusel. Näeme ka filmilõiku tema ametisse seadmisest Pindi kirikus ligi 55 aastat tagasi:19. novembril 1967.
Laine noorpõlveluuletuses on read „viimsed käigud, viimsed mõtted käin ja mõtlen kirikus". Need read on meie silme all tõeks saanud. Need, kes nägid tema viimast teekonda altarini, jäävad seda mäletama. Kuid nendelgi, kel ei olnud õnne Lainega maisel teekonnal isiklikult kohtuda, on võimalus tema elust osa saada.
„Sina juhid minu elu" on Laine mahuka ja saksa keeleski ilmunud elulooraamatu pealkiri. Oma elutöö tegi ta Võrumaal Pindis, kuid pärit oli ta Nissi kihelkonnast, siin lõppes tema elutee ja siin leidis ta ka oma viimse rahupaiga – armsate sugulaste kõrval iidsel Nissi kalmistul. Tema mälestust hoiavad kaks pinki kirikuaias kahes Eestimaa otsas: üks Pindi Jaani kiriku ja teine Nissi Maarja kiriku käärkambri ukse lähedal, kus nii sageli kulges Laine alati lohutav ja lootusrikas kirikutee.
Fotol: Laine Villenthalist sai esimene naine, kes Eestis 16. novembril 1967 kirikuõpetajaks ordineeriti. Esimese naisterahva ordinatsioonini Soomes kulus veel enam kui kümme aastat ning Saksamaalgi ei olnud veel ühtegi naist kirikuõpetajaks pühitsetud. Pilt on tehtud Rapla pastoraadis. Foto: Jüri Vallsalu
Lea Jants
EELK Nissi Maarja koguduse õpetaja