« Tagasi
Saue valla vapimärgi pälvisid Elviira Alamaa, Kaljo Põldaru ja Enn Karu
Eesti Vabariigi 104. sünnipäevale pühendatud pidulikul vastuvõtul Laitse RallyPargi uues kontserdimajas andsid volikogu esimees Harry Pajundi ja vallavanem Andres Laisk üle meie valla kõige kõrgemad autasud, vapimärgid, ning kuulutasid välja 2021. aasta teo, milleks osutus Saue-Topi ühendustee valmimine.
Vabariigi aastapäeva vastuvõtt Laitse RallyPargis
Valla aukirja pälvisid tänavu autoalase teemapargi Laitse RallyPark rajaja ja arendaja Üllar Suvemaa, noor ettevõtja ja Robotex International võistluste peakoordinaator, mehhatroonikainsener Priit Norak, Saue linna invaühingu üks eestvedajaid Liia Lumilaid, 45 aastat Saue kultuurielu vedanud ja huvitegevust korraldanud Sirje Luberg, Nissi kogukonna ja seltsielu edendaja ja toetaja Juhan Särgava ning staažikas noortejuht Monika Liiv.
Rahva soovil sai 2021. aasta teoks Saue-Topi vahelise ühendustee valmimine.
Elviira Alamaa
Saue on muusikalinn. On pea võimatu leida perekonda Sauel, kes poleks seotud laulukooride või pillimänguga. Muusikalist haridust annab Saue Muusikakool. Laul on kõlamas igas vanuseastmes ja kooriliigis: Sauel on poiste-, laste-, tütarlaste-, noorte meeste ja segakoor ning mitmed lauluansamblid. Paljude nimetatud kooride dirigent ja ansamblite juhendaja on Elviira Alamaa.
Saue Poistekoor on Eestis suurim, kuid ei paista silma mitte suuruse, vaid kvaliteedi poolest. Elviira laulupoisid nopivad auhindu konkurssidelt ja on tuntud üle Eesti.
Elviira on koorilaulu juurde toonud sadu poisse. Eeskuju, järjekindluse ja nõudlikkusega on ta muutnud koorilaulu Sauel selliseks, et tema kooridesse tahetakse kuuluda. Elviira on eeskujuks ka inimesena oma sõbralikkuse, kuulamisoskuse, kõrge empaatiavõime ja nõudlikkusega – ka iseenda suhtes.
Kaljo Põldaru
Kibuna külamees Tiit Ploompuu on Kernu piirkonna spordijuhi Kaljo Põldaru kohta ütelnud, et selliseid mehi sünnib sajandis mõni üksik ja on suur õnn, et ta just Lehetus sündis ja Haibas perele kodu rajas.
Ja nii on. Neid ettevõtmisi ja saavutusi, mis on teoks saanud tänu Kaljo entusiasmile ja pühendumisele, on väga palju. Tema elurõõm, innukus ja pühendumus on olnud eeskujuks paljudele.
Kaljo on olnud Haiba sovhoosi spordimetoodik, Kernu ja Nissi koolide kehalise kasvatuse õpetaja. Tema käe alt on välja tulnud nii tuntud sportlasi kui ka innustunud asjaarmastajaid. Tema töö tulemus oli, et omal ajal räägiti Harjumaal Haiba sovhoosist kui spordi sovhoosist kerge põllumajanduse kallakuga.
Tööle koolis järgnes Haiba rahvamaja juhtimine, selle maja ja rahvaga on ta tänaseni seotud. Kaljo on siiani eestvedaja või üks eestvedajatest sellistele traditsiooniks saanud ettevõtmistele, nagu valla meistrivõistlused, Kernu Terasmehe ja Terasnaise võistlused, Haiba lauatennise seeriavõistlused.
Jalgpalliklubi Kernu Kadakas sünd ja tegutsemine rohkem kui 20 aasta jooksul on just Kaljo „süü". Mälumängude korraldamise poolesajandine ajalugu Kernu kandis on samuti Kaljo teene.
Kaljo idee oli rajada Kernu kooli juurde korralik staadion. Staadionil oli koht tenniseväljaku rajamiseks ja seegi sai Kaljo eestvedamisel hiljuti valmis.
Enn Karu
Enn Karu ühinemiseelse Kernu valla legendaarse vallavanemana ei vaja paljude jaoks tutvustamist. Ta panustas nii vallavanemana kui hilisema tööga Saue valla volikogus iga päev piirkonna arengusse ja inimeste heaolusse.
Ennu igasugu tegude, aga ka tempude üleslugemiseks kuluks rohkesti tinti.
Üldises plaanis on Enn aga väga suure südamega Saue valla kodanik, kes ka pärast aktiivse töö lõppemist valla valitsemise juures tunneb ikkagi muret inimeste hea käekäigu, kogukondade toimimise ja tuhande muu asja pärast, mille ainus mõte on see, et Saue vald oleks parim ja koduseim elukoht kõikidele inimestele.
Saue-Topi ühendustee
Tee avati liiklusele möödunud aasta 26. novembril, selle kogupikkus on 2,7 km. Tegemist on 1+1 teega, mille kõrval on valgustatud jalg- ja jalgrattatee. Topi liiklussõlmest Vääna jõeni on kergliiklustee mõlemal pool maanteed. Lisaks ühendusteele rajati Padulasse 26 meetri pikkune raudbetoonsild üle Vääna jõe.
Tööde kogumaksumuseks kujunes 3,8 miljonit eurot koos käibemaksuga. Kokkuleppe järgi finantseeris tee-ehitust pea poole ulatuses OÜ Chester Universal. Saue vald osales Saue-Topi ühendustee projekteerimisel, teealuste maade omandamisel ja finantseeris kergliiklustee valgustuse ehitust ligi 100 000 euroga.
Ühendustee ehitas AS YIT Eesti ja omanikujärelevalvet teostas Sweco EST OÜ.
Fotod: Diana Unt, Andro Mikkor, Kalju Kõrts, erakogu