« Tagasi

Harju maavarade teemaplaneering – mida see endast kujutab ja kuidas uurida kaarti

Harju maavarade teemaplaneering – mida see endast kujutab ja kuidas uurida kaarti

Saue valla elanike postkastidesse potsatas eelmisel nädalal teade Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumist Harjumaa maavarade teemaplaneeringu avaliku arutelu kohta. Teade külvas palju segadust ning järgnevalt seletame veidi, mida planeering endast kujutab ning kuidas uurida kaardimaterjali, mis sellega kaasas käib.

Mis on Harjumaa maavarade teemaplaneering ja milleks seda on vaja?

Planeeringuga antakse ülevaade Harjumaal leiduvatest maavaradest. Kogutud informatsiooni saab kasutada ehitusmaavarade varustuskindluse tagamise analüüsimisel ja edasiste otsuste tegemisel kaevanduslubade menetlemisel ning uute karjääride avamisel või olemasolevate laiendamisel. Saue vald on rikas oma ehitusmaavarade poolest ning meie elanikke puudutab teemaplaneering ennekõike lubjakivi, aga ka kruusa ja liiva osas.

Seda, kus maavarad paiknevad, me muuta ei saa - selle on määranud geoloogiline ajalugu. Kuid saab parandada maavarade kaevandamise protsessi ja kultuuri, et kõigil seotud osapooltel oleks selge, kus, millistel tingimustel, kuidas ja kui kaua kaevandamine toimuda saab. Selleks ongi planeering ellu kutsutud ning arutelu korraldatud.

Maavarade planeering hõlmab endas kogu Harjumaad, mitte ainult Saue valda.

Kuidas lugeda teemaplaneeringu kaarti?

Kaardi vasakust rippmenüüst saab lülitada välja erinevaid kaardikihte, tehes kastikesse linnuke. Klõpsates noolele, mis on suunatud paremale, avaneb täiendav rippmenüü, millel on kirjeldatud erinevad piirangud ja nende selgitused.

Erk roosa joon – potentsiaalne kaevandusala, mille osas püütakse teemaplaneeringu arutelu käigus jõuda ühiskondliku kokkuleppeni, kas kaevandustegevus võiks olla nimetatud alal tulevikus võimalik.

Sinine ala – juba väljastatud kaevandusluba – tänane tegutsev Harku karjäär.

Roheline ala – kaevandamiseks sobilik ala, kuid luba ei ole veel väljastatud.

Kollane ala – kaevandamine on sellel alal võimalik, kuid sellel on mõningad piirangud (näiteks teada tuntud Järvesilma kinnistu Vatsla tiheasumi ja Harku karjääri vahel).

Helehall joon – puhverala laius ehk kaugus potentsiaalsest kaevandusalast (nt lubjakivi karjääri puhul 500 meetrit).

Roosa ala – elamualad ja 100 m puhverala nende ümber.

Igale alale klõpsates on näha selle ala varu eeldatav suurus. Näiteks kaardil märgitud suurema rohelise ala – Vatsla 2/Harku 1 – varu hinnanguline suurus on 6 miljonit m3 ning seal leidub kõrgemärgiline lubjakivi. Ala suurus on 82,7 ha.

NB!

Kõik roosa joonega märgitud alad on alles arutelu all ning neid tutvustatakse avalikul arutelul lähemalt. Käesolev planeering ei tähenda, et nimetatud alal „homme kopp maasse lüüakse", vaid ühiskondlike kokkulepete saavutamisel võiks planeering anda täpsema ülevaate, kus on riigi huvi karjääri avamiseks või laiendamiseks. Ühtlasi püütakse leida ühiskondlik kokkulepe kaevandustingimuste määramiseks (kaugus elamualadest jms).

Kui Sa 31.10.2024 kell 18.00 Hüüru mõisas aset leidvale koosolekul osaleda ei saa, siis ära muretse – oma küsimusi ja mõtteid saab esitada ka veebis 25. novembril, ka juhul kui need puudutavad Saue valda ja Sinu kinnistut. Samuti võib küsimused otse saata teemaplaneeringu projektijuhi Agnes Lihtsa poole (tel 5819 0538 või agnes.lihtsa@agri.ee).